Zwrot podatku akcyzowego w 2022 roku
Co trzeba zrobić, żeby otrzymać zwrot podatku akcyzowego w 2022 roku? Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało informację na temat zwrotu pieniędzy wydanych na olej napędowy. Aby otrzymać rekompensatę, rolnicy muszą pamiętać o zbliżających się terminach i potrzebnych dokumentach.
W komunikacie opublikowanym na stronach internetowych resortu rolnictwa przypomniano, że każdy rolnik, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy, powinien zbierać faktury VAT.
Spis treści
Do kiedy składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego?
Co więcej, ministerstwo zwróciło uwagę na terminy, które obowiązują rolników. Po pierwsze, zakończono już przyjmowanie wniosków o zwrot podatku za okres od 1 sierpnia 2021 roku do 31 stycznia 2022 roku. Dokumenty należało składać do końca lutego.
Po drugie, trwa jeszcze przyjmowanie wniosków za okres 1 lutego 2022 roku do 31 lipca 2022 roku. Żeby otrzymać pieniądze, należy złożyć dokumenty do 31 sierpnia 2022 roku.
Gdzie należy składać wnioski?
Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, żeby otrzymać zwrot części pieniędzy wydanych na zakup oleju napędowego, należy złożyć wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Miejsce składania dokumentów zależy od miejsca położenia gruntów rolnych.
Należy przy tym pamiętać, aby do wniosku dołączyć faktury VAT lub ich kopie. Mają one stanowić dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r.
Ile pieniędzy można dostać?
Jak podaje resort rolnictwa, limit zwrotu podatku akcyzowego w 2022 r. wynosi 110 zł na hektar użytków rolnych. Jeśli chodzi o rozliczenie według liczby bydła, to zwrot wynosi 40 zł na średnią roczna liczba DJP bydła.
Rolnicy, którzy złożyli wnioski w pierwszym terminie, otrzymali pieniądze między 1 a 30 kwietnia 2022 roku. Ci, który zdecydują się dostarczyć dokumenty w drugiem terminie, otrzymają pieniądze między 3 a 31 października 2022 roku.
Jaką drogą pieniądze trafią do rolników? Można otrzymać gotówkę w kasie urzędu gminy lub miasta. Można też poprosić przelew na rachunek bankowy podany we wniosku.
Więcej informacji na temat zwrotu pieniędzy oraz wzór wniosku rolnicy znajdą na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Źródło: MRiRW