Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2024. Termin sierpniowy
O zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2024 rolnicy mogą ubiegać się dwukrotnie. Pierwszy tegoroczny termin minął w lutym. Kolejne okienko, w którym można składać wnioski, uruchomione zostanie w sierpniu. Oto szczegóły.
Jaka jest wysokość zwrotu? W tym roku zwrot podatku akcyzowego ustalony został na 1,46 zł do litra zakupionego oleju napędowego.
Spis treści
Gdzie należy składać dokumenty?
Rolnicy mogą składać wnioski o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2024 do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Oczywiście, urzędy musza odpowiadać miejscom położenia gruntów będących w posiadaniu lub współposiadaniu rolnika. Także dzierżawcy.
Czytaj także: Maszyny Kubota udowodniły swoją niezawodność na Kubota Demo Tour 2024
Czytaj także: Kubota Demo Tour 2024 zakończony z rozmachem w Szczyrku
Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2024
Przypomnijmy, iż w tym roku wnioski można składać w dwóch terminach. Pierwszy z nich przypadał na luty, dotyczył natomiast zwrotów za olej napędowy kupiony w okresie od 1 sierpnia 2023 r. do 31 stycznia 2024 roku.
Drugi termin zaś będzie obowiązywał od 1 sierpnia do 2 września 2024 roku. Czasu jest więc sporo, by przygotować dokumenty. W drugim naborze należy przygotować dokumenty wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) potwierdzającymi zakup oleju napędowego do produkcji rolnej w okresie od 1 lutego 2024 r. do 31 lipca 2024 roku.
„W przypadku ubiegania się o zwrot podatku akcyzowego w odniesieniu do bydła, owiec, kóz, koni i świń do wniosku należy także dołączyć dokument, wydany przez kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zawierający informacje o średniej rocznej liczbie świń oraz liczbie dużych jednostek przeliczeniowych bydła, owiec, kóz i koni, będących w posiadaniu producenta rolnego w 2023 roku” – czytamy na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2024. Wzór wniosku
Wzór wniosku o zwrot podatku akcyzowego dostępny jest na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Warto już teraz powoli gromadzić dokumenty i przygotować wniosek, ponieważ lato w gospodarstwie to czas wytężonej pracy. A w takim okresie może niektórzy rolnicy mogą zapomnieć o przesłaniu dokumentów na czas.
Źródło: MRiRW