Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2023. Będą zmiany!
Będą zmiany przy zwrocie akcyzy za paliwo rolnicze 2023. Rada Ministrów przyjęła właśnie projekt ustawy, który wpłynie na rolników i zasady przyznawania zwrotów podatku akcyzowego. O zmianach poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oto szczegóły.
W najnowszym komunikacie na stronach resortu rolnictwa czytamy, iż Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego. Chodzi oczywiście o podatek zawarty w cenie oleju napędowego, który wykorzystywany jest do produkcji rolnej. Wcześniej projekt przedłożył minister rolnictwa i rozwoju wsi. Aktualnie natomiast czekamy na wejście w życie nowych przepisów.
Spis treści
Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2023. Jakie zmiany?
Nowy projekt zakłada pewne zmiany. Oto one. Wprowadzony zostanie limit zwrotu. Ponadto będzie on ustalany na dwa sposoby.
Po pierwsze jako kwota stanowiąca iloczyn stawki zwrotu podatku akcyzowego na 1 litr oleju napędowego w roku składania wniosku o zwrot tego podatku oraz liczby 4, stanowiącej zużycie oleju napędowego do prac związanych z chowem lub hodowlą świń.
Po drugie jako kwota stanowiąca iloczyn stawki zwrotu podatku akcyzowego na 1 litr oleju napędowego albo liczby 40, stanowiącej zużycie oleju napędowego do prac związanych z chowem lub hodowlą owiec, kóz i koni.
Jak informuje resort rolnictwa, rolnicy, którzy hodują świnie, owce, kozy i konie otrzymają zwrot części podatku akcyzowego. Na zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2023 przeznaczono dodatkowo rocznie 55 mln zł.
Czytaj również: Dopłaty bezpośrednie w 2023 roku. Już ponad 177 tys. wniosków
Komu zwrot akcyzy?
Jak czytamy w komunikacie ministerstwa, pomoc skierowano do rolników, którzy hodują świnie, owce, kozy i konie. Zaś pieniądze mają być zwiększeniem wsparcia finansowego do oleju napędowego, który wykorzystywany jest w tych gospodarstwach
„W związku z inwazją Rosji na Ukrainę, drastycznie wzrosły koszty produkcji rolnej, w tym związane z wykorzystaniem nośników energii. Wzrost kosztów oleju napędowego powoduje, że hodowla świń, owiec, kóz i koni staje się coraz mniej opłacalna” – czytamy w komunikacie ministerstwa.
Resort zauważa również, iż jednocześnie stosowanie nowoczesnych technologii produkcji powoduje wzrost zużycia oleju napędowego do prac polowych. Stąd potrzeba pomocy.
Nowe rozwiązanie dotyczące zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze 2023 ma wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Źródło: MRiRW