Wspólna Polityka Rolna. Co zawiera plan strategiczny?
Wspólna Polityka Rolna to jeden z najgorętszych tematów dla rolników. Nie wszyscy bowiem wiedzą, z czym się wiąże i jakie konkretne plany w związku z WPR zostaną wdrożone w Polsce. Kilka dni temu na temat zawartości planu strategicznego związanego z WPR wypowiedział się miniester rolnictwa Henryk Kowalczyk.
Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk uczestniczył w Poznaniu w 26. Międzynarodowym Kongresie Ochrony Środowiska ENVICON. To właśnie tam minister zdradził, co między innymi zawiera plan strategiczny związany z WPR.
W swojej wypowiedzi Kowalczyk skupił się na rozwiązaniach wokół ochrony środowiska, a to dlatego że jego wystąpienie miało miejsce na imprezie poświęconej temu właśnie tematowi.
Spis treści
Wspólna Polityka Rolna. Co w planach?
Po pierwsze, minister Kowalczyk zwrócił uwagę na ochronę gleby i suszę w ramach WPR. – Ważne elementy ochrony środowiska, widoczne w naszym Planie Strategicznym dla WPR, to wspieranie gospodarowania z oszczędzaniem gleby i uodparnianiem jej na suszę oraz gospodarowania wodą – powiedział minister.
Dodał, iż w przygotowanym planie nacisk kładzie się na zatrzymywanie wody deszczowej dla rolnictwa. Wszystko po to, aby przeciwdziałać skutkom suszy.
– Należy dbać, aby poziom wód gruntowych nie opadał. Idealnie, gdyby się podnosił – podsumował wicepremier.
OZE w WPR
Minister Kowalczyk powiedział również, iż Odnawialne Źródła Energii zajmują ważne miejsce w Planie Strategicznym na lata 2023–2027, który związany jest z WPR. Dodał także, że warunki na wsi są korzystne do rozwoju energii odnawialnej.
– Przykładem i kierunkiem, w którym będziemy dążyć, są spółdzielnie energetyczne dla poszczególnych rejonów. Wytwarzanie biogazu, energia z siły wiatru oraz ze słońca (fotowoltaika) plus magazyny energii powinny zapewnić domknięty system energetyczny i jest kierunkiem, do którego będziemy się starali zmierzać – wyjaśnił wicepremier.
Kowalczyk dodał także, że OZE mogą być dodatkowym źródłem dochodu dla rolników. To zaś jest bardzo ważne zdaniem ministra, bo zdarza się, że działalność rolnicza jest niedochodowa.
Czytaj także: Polska przekazała Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej
Na czym polega Wspólna Polityka Rolna?
Wspólna Polityka Rolna to zespół decyzji podejmowanych wspólnie przez państwa członkowskie UE, które dotyczą sektora rolniczego. WPR jest zarządzana i finansowana na poziomie europejskim ze środków pochodzących z budżetu UE.
Jej główne cele to wspieranie rolników, zapewnienie unijnym rolnikom odpowiedniego standardu życia. A ponadto wspieranie zrównoważonego gospodarowania zasobami naturalnymi i przeciwdziałania zmianie klimatu.
WPR dotyczy także ochrony obszarów wiejskich i krajobrazów w całej UE. A także kultywowania gospodarki wiejskiej przez promowanie zatrudnienia w rolnictwie.
Źródło: MRiRW, agriculture.ec.europa.eu