Wspólna Polityka Rolna 2023-2027. Ruszają nabory
Wspólna Polityka Rolna na lata 2023-2027 wkracza w fazę realizacji. Oznacza to, że już niedługo rozpoczną się nabory wniosków o płatności obszarowe w ramach Planu Strategicznego dla WPR. Co warto wiedzieć na temat nowej WPR i procesu składania wniosków? Wyjaśniamy poniżej.
Na specjalnej konferencji prasowej, poświęconej wdrażaniu WPR na lata 2023-27 wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk oraz sekretarz stanu Ryszard Bartosik wyjaśnili wiele kwestii, które zapewne interesują rolników. Ponadto w konferencji prasowej wzięła udział także zastępczyni prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Joanna Gierulska.
Pierwsza i najważniejsza informacja dotyczy startu naborów. Pierwszy nabór rozpoczyna się 15 marca 2023 roku. Będzie to nabór o płatności obszarowe w ramach krajowego Planu Strategicznego dla WPR. Potrwa on do 15 maja.
„Należy pamiętać, aby składając wniosek, zawnioskować o dopłaty za stosowanie ekoschematów” – przypomina dodatkowo ministerstwo rolnictwa w najnowszym komunikacie na ten temat. Nabory w ramach WPR będzie prowadziła ARiMR.
Spis treści
Wspólna Polityka Rolna 2023-2027. Co się zmieniło?
Dwie najważniejsze zmiany w stosunku do poprzedniej perspektywy finansowej to ekoschematy oraz rola dobrostanu zwierząt.
Wicepremier Kowalczyk powiedział w czasie konferencji, iż wsparcie dobrostanu zwierząt jest bardzo ważną częścią realizacji WPR. Przeznaczone na ten cel środki finansowe są wielokrotnie większe niż w poprzedniej perspektywie. Trafią one do rolników stosujących praktyki wspierające ten dobrostan. Należy ponadto dodać, że ramach Planu Strategicznego WPR zwiększona została także liczba gatunków zwierząt objętych dopłatami.
Jeśli zaś chodzi o ekoschematy, podczas składania wniosku w rozpoczynającej się 15 marca kampanii trzeba pamiętać, iż dopłaty za stosowanie ekoschematów nie będą przyznawane automatycznie. Należy więc o nie zawnioskować.Ponadto wiceminister Ryszard Bartosik powiedzieł, że wiele praktyk rolnicy już stosują i wystarczy je
dostosować do wymogów WPR.
Będą szkolenia z WPR dla rolników
W czasie konferencji na temat Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027 wspomniano także, iż trwają szkolenia dla rolników prowadzone przez doradców z Ośrodków Doradztwa Rolniczego (ODR). Ponadto szkolenia rozpocznie niedługo ARiMR.
Dzięki szkoleniom rolnicy dowiedzą się, jak wnioskować o wsparcie w ramach WPR i skorzystać ze wszystkich możliwości uzyskania dopłat. Przede wszystkim, jak skorzystać z nich w ramach ekoschematów. W czasie konferencji wicepremier Kowalczyk zauważył, iż wbrew pozorom zasady działania ekoschematów są zazwyczaj proste.
Czytaj również: Pomoc suszowa 2023. Jakie opcje mają w tym roku rolnicy?
Jakie korzyści i uproszczenia dla rolników?
Jak tłumaczył wiceminister Bartosik, średniej wielkości gospodarstwo rolne (o powierzchni 30 ha) może dzięki dopłatom w ramach WPR uzyskać ponad 10 tysięcy euro rocznie. Zaś, jak przekonuje wiceminister, dostęp do środków finansowych dla rolników został maksymalnie uproszczony.
Według ministra Kowalczyka polskie gospodarstwa rolne o wielkości do 50 ha uzyskują i nadal będą uzyskiwać dopłaty bezpośrednie na poziomie co najmniej średniej w Unii Europejskiej. Jak wynika z danych resortu rolnictwa jest to 97 proc. ze wszystkich polskich gospodarstw.
Jednak wsparcie otrzymają też gospodarstwa małe i średnie oraz komplementarne – prowadzące jednocześnie produkcję roślinną i zwierzęcą.
– Połączenie produkcji roślinnej i zwierzęcej w jednym gospodarstwie przynosi bardzo dobry efekt finansowy dla rolnika – powiedział wiceminister Bartosik.
Wspólna Polityka Rolna 2023-2027. Harmonogram naborów
Harmonogram naborów w ramach Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027 można znaleźć na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Jak informuje resort rolnictwa, większość naborów w ramach WPR obsługuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Źródło: MRiRW