Wsparcie do przezimowanych rodzin pszczelich. Trwa nabór
Do końca maja 2024 roku pszczelarze mają możliwość składania wniosków o wsparcie do przezimowanych rodzin pszczelich. Program ten, realizowany w ramach pomocy de minimis w rolnictwie, przewiduje wsparcie w wysokości 50 zł na każdą rodzinkę pszczół, które przetrwały zimę. Łączna pula środków przeznaczonych na ten cel to aż 80 milionów złotych.
Wnioski o wsparcie można składać w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) do 31 maja 2024 roku. Pszczelarze mogą zgłaszać swoje wnioski osobiście, przez pełnomocnika, wysłać je poleconą przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej, a także elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP.
Spis treści
Kto może skorzystać z programu?
Z programu mogą skorzystać hodowców pszczół, którzy są zarejestrowani i nadzorowani przez Powiatowego Lekarza Weterynarii. A także jednocześnie posiadają nadany przez ARiMR numer w ewidencji producentów.
Warto podkreślić, że to już czwarta edycja tego programu wsparcia do przezimowanych rodzin pszczelich. Co roku cieszy się on dużym zainteresowaniem wśród pszczelarzy.
Czytaj także: Jaki ciągnik wybrać: 4-cylindrowy czy 6-cylindrowy?
Czytaj także: Jaki ciągnik komunalny wybrać?
Wsparcie do przezimowanych rodzin pszczelich w poprzednich latach
Wnioski pszczelarzy były pozytywnie rozpatrywane w poprzednich latach. Dowodem tego są sumy przyznanych dotacji. Wynosiły one bowiem 2021 roku blisko 20 milionów złotych. Zaś 2022 przekroczyły 23 miliony złotych. Natomiast w roku 2023 pszczelarze otrzymali niemal 77 milionów złotych.
Wzrost zainteresowania programem świadczy o rosnącej świadomości i potrzebie wsparcia pszczelarstwa w Polsce.
Znaczenie programu dla sektora pszczelarskiego
Dofinansowanie to stanowi istotne wsparcie dla pszczelarzy, którzy zmagają się z wieloma wyzwaniami. W tym także ze zmianami klimatycznymi, chorobami pszczół oraz spadkiem bioróżnorodności. Poprzez tego rodzaju inicjatywy, polski sektor pszczelarski może lepiej przygotować się do nowych sezonów produkcyjnych. Ma możliwość także zapewnienia zdrowia i rozwoju rodzin pszczelich. Ostatecznie, program przyczynia się do zwiększenia stabilności i zrównoważonego rozwoju pszczelarstwa jako kluczowej części polskiego rolnictwa.
Pszczelarze, którzy jeszcze nie złożyli wniosków, są zachęcani do skorzystania z tej możliwości. Zwłaszcza, iż zbliża się termin wysyłania wniosków o wsparcie do przezimowanych rodzin pszczelich. Ta forma wsparcia może okazać się decydująca w utrzymaniu i rozwoju ich pasiek.
Źródło: ARiMR