Wsparcie dla sektora zbóż i nasion oleistych
Już za kilka dni rusza nabór w ramach wsparcie dla sektora zbóż i nasion oleistych. Skierowany jest on do rolników, którzy ponieśli straty gospodarcze spowodowane przywozem ziarna z Ukrainy.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, iż nabór będzie prowadziła od 1 czerwca do 14 lipca 2023 r. Zaś pomoc będzie można otrzymać do kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku.
Spis treści
Wsparcie dla sektora zbóż i nasion oleistych. Jakie warunki?
O wsparcie mogą się ubiegać rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez zwiększony przywóz zbóż i nasion oleistych z Ukrainy.
Jakie warunki należy spełnić ponadto? Po pierwsze, rolnik musiał w roku 2022 złożyć wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich, w którym deklarowali uprawę kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku. Warto dodać, iż wniosek mógł zostać złożony przez małżonka rolnika prowadzącego działalność rolniczą wspólnie z rolnikiem.
Po drugie, rolnik musi posiadać nadany numer identyfikacyjny. A także musiał wyrazić zgodę na wymianę korespondencji za pomocą PUE ARiMR.
ARiMR informuje, iż wsparciem objęto również spółdzielnie produkcji rolnej albo spółdzielnie rolników.
Czytaj również: Wsparcie dla producentów pszenicy, kukurydzy lub gryki
Ile pieniędzy można otrzymać?
ARiMR w najnowszym komunikacie przedstawił także stawki pomocy. Są one zróżnicowane ze względu na gatunki roślin oraz województwo. Wsparcie dla sektora zbóż i nasion oleistych prezentuje się następująco.
Jeśli chodzi o uprawy kukurydzy, rzepaku lub rzepiku, to w województwie lubelskim lub podkarpackim można otrzymać 1750 zł/ha. Zaś w województwie małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim lub podlaskim 1610 zł/ha. W pozostałych województwach stawka wynosi 1400 zł/ha upraw.
W przypadku jęczmienia lub pszenżyta w województwie lubelskim lub podkarpackim stawka wynosi 1125 zł/ha upraw. Zaś w województwie małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim lub podlaskim ustalono stawkę na 1035 zł/ha. Natomiast w pozostałych województwach za hektar można będzie otrzymać 900 zł.
Jeśli chodzi o uprawy żyta, owsa lub mieszanek zbożowych położonych w województwie lubelskim lub podkarpackim stawka wynosi 875 zł/ha. Zaś w województwie małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim lub podlaskim 805 zł/ha. W pozostałych województwach wsparcie dla sektora zbóż i nasion oleistych wyniesie 700 zł/ha.
Co jeszcze warto wiedzieć?
ARiMR zastrzega, iż jeśli kwota pomocy wnikająca ze złożonych wniosków przekroczy dostępny limit, trzeba będzie zastosować współczynnik korygujący. Dostępny limit wynosi 29,5 mln euro z budżetu UE oraz równowartość tej kwoty z budżetu krajowego.
Warto też wiedzieć, iż przyznana wsparcie dla sektora zbóż i nasion oleistych ma trafiać do rolników do końca września 2023 r. na rachunki wskazane w Ewidencji Producentów.
Źródło: ARiMR