Wsparcie dla producentów pszenicy, kukurydzy lub gryki
Można starać się o wsparcie dla producentów pszenicy, kukurydzy lub gryki. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi nabór wniosków o pomoc finansową. Dokumenty mogą składać producenci, którzy ponieśli straty spowodowane agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Właśnie zmieniły się zasady przyznawania tego wsparcia. Co zatem warto wiedzieć?
Na początek warto dodać, iż zmiany spowodowane są wejściem w życie nowego rozporządzenia Rady Ministrów. Rozporządzenie już zaczęło obowiązywać.
Spis treści
Wsparcie dla producentów pszenicy, kukurydzy lub gryki
Co się zatem zmieniło? Po pierwsze, o pomoc, poza producentami pszenicy lub kukurydzy, mogą ubiegać się obecnie także producenci gryki. Po drugie, termin przyjmowania wniosków wydłużono do 30 czerwca 2023 roku.
Ponadto wsparciem może być objęta większa powierzchnia upraw. Wcześniej wynosiła ona 50 ha, obecnie zaś 300 ha. Wzrosły też stawki pomocy.
Co się nie zmieniło?
Jak informuje ARiMR, bez zmian pozostaje przedział czasowy, w którym pszenica, kukurydza lub gryka zostały sprzedane. Nadal ten okres to 1 grudnia 2022 r. – 14 kwietnia 2023 r.
Ważne, by nadal pamiętać, iż nabywca, musi być uprawniony do prowadzenia działalności w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż. Ponadto nabywcą może być też podmiot kupujący ziarno w związku z prowadzoną produkcją zwierzęcą. Nadal, by otrzymać wsparcie dla producentów pszenicy, kukurydzy lub gryki, należy sprzedaż udokumentować fakturami VAT lub ich duplikatami.
Czytaj również: Ceny zboża w maju 2023 roku najniższe od lat
Jakie są stawki pomocy?
Wsparcie dla producentów pszenicy, kukurydzy lub gryki jest teraz większe. W niektórych przypadkach niemal dwukrotnie, w porównaniu ze stawkami przed zmianami.
Według danych przedstawionych przez ARiMR obecnie rolnik może otrzymać 1375 zł/ha upraw pszenicy położonych w województwach lubelskim i podkarpackim. Zaś w województwach małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podlaskim 1265 zł/ha. Natomiast w innych województwach stawka wynosi 1100 zł/ha za uprawę pszenicy.
Jeśli chodzi o kukurydzę, to 1750 zł/ha dostać mogą rolnicy w województwach lubelskim i podkarpackim. Natomiast w województwach małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podlaskim stawka wynosi 1610 zł/ha. W pozostałych województwach jest to 1400 zł/ha.
Jak natomiast wygląda ją stawki za grykę. W województwach lubelskim i podkarpackim jest 875 zł/ha, zaś w małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podlaskim 805 zł/ha. Rolnicy z pozostałych województw mogą dostać 700 zł/ha upraw.
Źródło: ARiMR