Wniosek suszowy 2024 czy 2023? Wyjaśniamy
Rolnicy mogą już składać wnioski suszowe i wielu już to zrobiło. Należy jednak zwrócić uwagę, iż mimo obiegowego zwrotu, jakim posługuje się część rolników „Wniosek suszowy 2024”, aktualny nabór wniosków dotyczy roku 2023.
Jak przypomina ARiMR, rolnicy mogą ubiegać się o wsparcie w związku z wystąpieniem szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r. suszy i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Szkody musiały sięgnąć powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji roślinne.
Wnioski ARiMR przyjmuje tylko do 15 marca 2024 roku, należy więc się spieszyć.
Spis treści
Jak złożyć wniosek suszowy 2024?
Wnioski można złożyć na kilka sposobów. Przyjmują je biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dokumenty można także składać do 15 marca 2024 r. osobiście lub przez osobę upoważnioną w placówce ARiMR. Ponadto istnieje możliwość złożenia ich drogą listową. Oraz jak zawsze także przez platformę ePUAP lub przy pomocy usługi mObywatel.
Według danych ARiMR dotychczas o tzw. wniosek suszowy 2024 złożyło ponad 40 tys. rolników.
Czytaj także: Rejestracje ciągników. Kubota liderem w segmencie od 0 do 180 KM
Czytaj także: Rynek ciągników w lutym 2024. Kubota wiceliderem
Stawki pomocy suszowej 2024
W zależności od stopnia uszczerbku na plonach stawki pomocy ustalono w tym roku w następujący sposób:
1000 zł/ha – dla upraw, na których straty przekroczyły 70% plonu, z wyłączeniem niektórych typów użytków zielonych i upraw owocowych.
500 zł/ha – dla upraw z uszczerbkiem wynoszącym między 30% a 70% plonu. A także dla pewnych typów użytków zielonych z mniejszą obsadą zwierząt.
250 zł/ha – dla wieloletnich użytków zielonych, na których straty wyniosły między 30% a 70%. A ponadto obsada zwierząt jest poniżej określonego poziomu.
Stawki te są dostosowane do różnych typów szkód. Pomoc, o którą starają się rolnicy w ramach wniosku suszowego 2024, mają na celu wspieranie odbudowy potencjału produkcyjnego gospodarstw najbardziej dotkniętych przez klęski żywiołowe.
Konieczne ubezpiczenie
Istotnym elementem kwalifikacji wniosku suszowego 2024 jest posiadanie ubezpieczenia upraw. Producentów, którzy nie ubezpieczyli co najmniej 50% powierzchni uprawnych w swoim gospodarstwie, czeka redukcja kwoty pomocy o 50%.
Ten wymóg podkreśla znaczenie ubezpieczeń w zarządzaniu ryzykiem w rolnictwie. A także zachęca do korzystania z dostępnych rozwiązań ubezpieczeniowych.