Aktualności

W 2022 roku zbiory zbóż w UE będą mniejsze

0
(0)

Komisja Europejska w czasie posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli poinformowała, że według prognoz w 2022 roku zbiory zbóż w całej Unii będą mniejsze niż przed rokiem.

Posiedzenie Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa to spotkanie ministrów rolnictwa i rybołówstwa z całej Unii. Po raz pierwszy odbyło się ono pod przewodnictwem Czech. Wśród omówionych tematów były między innymi tegoroczne zbiory zbóż, deficyt zbóż na światowych rynkach oraz susze występujące na terenie Unii Europejskiej.

W ramach spotkania Komisja Europejska przekazała informacje o sytuacji na rynkach zbóż, która zmieniła się diametralnie po inwazji Rosji na Ukrainę.

Wiceminister Ryszard Bartosik obecny na posiedzeniu poinformował, że w sezonie 2021–2022 wpływ wojny w Ukrainie na polski rynek zbóż przejawiał się we wzroście cen i pewnych zakłóceniach w handlu zagranicznym. Dodał też, że w sezonie 2022–2023 wpływ wojny na polski rynek zbóż może być większy

Mniejsze zbiory w UE, ale w granicach średniej

Komisja Europejska poinformowała, że według aktualnych prognoz krótkoterminowych zbiory zbóż w Unii wyniosą 286,4 mln ton. Oznacza to, że zbiory będą mniejsze o 7 mln ton niż w roku 2021.

Warto zauważyć, że mimo spadków, ilość zboża, które zostanie zebrane w Unii, utrzyma się na poziomie średniej z pięciu ostatnich lat.

Mniejsze zbiory i związane z tym wyzwania dla UE

Mniejsza ilość zboża generuje wiele wyzwań nie tylko dla Wspólnoty, ale i całego świata. W związku z inwazją Rosji na Ukrainę i związanymi z mniejszymi zbiorami w tym kraju, odnotowuje się deficyty na światowym rynku zbóż.

Jak zapowiedziała Komisja, Unia Europejska będzie w stanie zwiększyć eksport i przyczynić się do częściowego pokrycia światowego deficytu zbóż.

Zagrożenia dla Polski i Unii

Ryszard Bartosik zaznaczył na spotkaniu, że Polska odnotowuje znacząco zwiększony przywóz zbóż, głównie kukurydzy z Ukrainy. Powoduje to coraz większy niepokój wśród rolników, w opinii których destabilizuje to krajowy rynek zbóż.

Komisja Europejska stwierdziła, że wyzwaniem nadal jest zwiększenie transportu zbóż z Ukrainy. Pojawiają się w związku z tym problemy administracyjne i zatory na granicach.

Komisja Europejska zaznaczyła, że dane na temat cen nie pokazują negatywnego wpływu zwiększonego importu kukurydzy z Ukrainy do Polski, Rumunii i Węgier. Komisja zaznaczyła, że ceny w tych krajach notują podobne trendy jak w pozostałych państwach członkowskich.

W tym kontekście w czasie spotkania wypowiedział się Ryszard Bartosik. – Niezbędne są działania, także ze strony Unii Europejskiej, aby wywożone z Ukrainy zboże trafiało do krajów z deficytem zbóż, a nie pozostawało w krajach graniczących z Ukrainą, stanowiąc konkurencję dla unijnego ziarna – podkreślił wiceminister Bartosik.

Warto dodać, że Komisja odnotowała negatywne czynniki, które wpływają na sytuacje na europejskich rynkach. Są to wysoka inflacja oraz niepewność co do dostępności gazu w okresie zimowym.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Zobacz podobne

Oryginalne oleje silnikowe Kubota