Aktualności

Uprawa na ugorach. Nowe odstępstwa od zakazu

0
(0)

Uprawa na ugorach będzie o wiele łatwiejsza. Komisja Europejska przygotowała rozporządzenie, które wprowadza odstępstwo od zakazu produkcji na ugorach. Rozporządzenie wprowadza też odstępstwo od obowiązku zmianowania upraw w roku 2023.

Rozporządzenie, o którym mowa, zostało opublikowane 27 lipca 2022 roku. Komisja Europejska zdecydowała się na takich ruch, ponieważ po ataku Rosji na Ukrainę zmieniła się sytuacja związana z bezpieczeństwem żywnościowym. Rozporządzenie powstało, aby zwiększyć bezpieczeństwo żywnościowe w Europie.

Warto dodać, że wśród państw członkowskich wnioskujących o powstanie takiego rozporządzenia  była także Polska.,

Uprawa na ugorach łatwiejsza

Co zmienia nowy dokument? Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, rozporządzenie realizuje postulaty w zakresie czasowych odstępstw od wdrożenia niektórych norm Dobrej Kultury Rolnej. Chodzi o DKR w ramach nowej warunkowości, obowiązującej od 2023 roku ramach Planu Strategicznego na lata 2023–2027.

Według nowego rozporządzenia opublikowanym 27 lipca 2022 roku rolnicy w roku 2023:

  • w ramach normy GAEC 7 – nie będą musieli realizować zmianowania upraw na gruntach ornych;
  • w ramach normy GAEC 8 (przeznaczenie 4 proc. gruntów ornych na obszary nieprodukcyjne) – będą mogli prowadzić produkcję na gruntach ugorowanych, z wyjątkiem kukurydzy, soi i zagajników o krótkiej rotacji.

Zasady odstępstwa

Jednak należy pamiętać, że odstępstwo jest czasowe. Dotyczy ono tylko roku składania wniosków w 2023  i jest ściśle
związane ze światowym bezpieczeństwem żywnościowym.

Z tego powodu rozporządzenie nie obejmie upraw, które są wykorzystywane do żywienia zwierząt. NIe odtyczy więc na przykład kukurydzy i soi.

Mniejsze zbiory w UE

Warto przypomnieć, że w lipcu KE poinformowała, że w 2022 roku zbiory w Unii będą mniejsze niż przed rokiem.

Komisja Europejska poinformowała, że według aktualnych prognoz krótkoterminowych zbiory zbóż w Unii wyniosą 286,4 mln ton. Oznacza to, że zbiory będą mniejsze o 7 mln ton niż w roku 2021.

Warto zauważyć, że mimo spadków, ilość zboża, które rolnicy zbiorą w Unii, utrzyma się na poziomie średniej z pięciu ostatnich lat.

Źródło: MRiRW

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Zobacz podobne

Oryginalne oleje silnikowe Kubota