Ulga dla zadłużonych gospodarstw. Kto skorzysta?
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiedziało wprowadzenie programu konsolidacji kredytów dla rolników. Ma on przynieść ulgę dla zadłużonych gospodarstw rolnych. Co dokładnie zapowiedziało ministerstwo?
W czasie spotkania marszałka Sejmu z przedstawicielami rolników i branży rolno-spożywczej minister rolnictwa przedstawił pomysł. Czesław Siekierski Zapowiedział, że jeszcze w 2024 roku przygotowany zostanie program konsolidacji kredytowej dla zadłużonych gospodarstw rolnych.
Spis treści
Ulga dla zadłużonych gospodarstw. Kto skorzysta?
W Polsce wiele gospodarstw jest zadłużonych. Zaciągnięty kredyt stanowi duże obciążenie zwłaszcza dla młodych rolników. Zwracał na ten problem uwagę minister Siekierski.
– Jest szereg gospodarstw dotkniętych zadłużeniem, w tym tych, którym grozi upadłość, a niektóre są już w stanie upadłości. W tym roku przygotujemy kredyt konsolidacyjny ze wsparciem finansowym z budżetu, żeby oprocentowanie było niskie. Myślę, że otrzymamy wsparcie w rządzie, w tym ministra finansów. To najłatwiejsza i najtańsza forma pomocy – powiedział Siekierski, cytowany przez portal money.pl
Niskie oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego ma sprawić, iż łatwiej będzie o spłacenie długu.
Czytaj także: Kubota Demo Tour 2024 wystartował na Mazurach
Czytaj także: Kubota Demo Tour 2024 w czterech wyjątkowych lokalizacjach
Przyczyny kłopotów rolników
Ulga dla zadłużonych gospodarstw nie była jedynym tematem spotkania. Podczas swojego wystąpienia minister rolnictwa ocenił, iż przyczyną trudnej sytuacji w rolnictwie jest przede wszystkim niska opłacalność produkcji. Zwłaszcza wzrost cen w 2023 roku, który dotknął ceny nawozów oraz ceny energii sprawił, iż sytuacja diametralnie się pogorszyła.
– Zielony Ład i napływ produktów rolnych z Ukrainy miały na to wpływ, ale nie był on decydujący – powiedział Siekierski. Dodał także, iż Zielony Ład zmieniono już zgodnie z oczekiwaniami rolników.
Ustawa o wspieraniu obszarów wiejskich
Wśród poruszonych tematów znalazła się także kwestia wsparcia obszarów wiejskich. Minister powiedział, że ustawa dotycząca tego zadania wymaga nowelizacji. Nowe przepisy powinny zaś zapewnić rolnikom możliwość prowadzenia produkcji, która bywa dokuczliwa dla osiedli mieszkalnych. Dodał jednak, że powstające biogazownie mają za zadanie zminimalizować ten problem.
Ponadto wśród tematów znalazły się informacje dotyczące działań na rzecz odbudowy produkcji zwierzęcej. Zwłaszcza zaś trzody chlewnej.
– Dziś mamy w kraju 8,5 mln świń, a najlepszych czasach pogłowie przekraczało 20 mln sztuk – powiedział minister.
Źródło: money.pl