Tranzyt zbóż z Ukrainy. Polska chce wsparcia od UE
Tranzyt zbóż z Ukrainy był jednym z tematów spotkania ministrów rolnictwa tzw. państw przyfrontowych w Cordobie. Chodzi o grupę państw graniczących z Ukrainą. O czym jeszcze rozmawiano?
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus reprezentował Polskę na nieformalnym posiedzeniu Rady Ministrów ds. Rolnictwa Unii Europejskiej w hiszpańskiej Cordobie. Ważnym elementem tego zgromadzenia było spotkanie ministrów tzw. krajów przyfrontowych, w tym Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier.
Resort rolnictwa ocenia, iż spotkanie to dostarczyło cennego forum do omówienia wspólnych interesów i wyzwań związanych z rolnictwem w regionie. W tym także związanych z wojną na Ukrainie.
Spis treści
Tranzyt zbóż z Ukrainy i innych produktów rolnych
Według informacji przekazanych przez ministra Telusa, głównym celem spotkania było omówienie sposobów wspierania interesów rolników w tych krajach i w całej Unii Europejskiej. „Musimy wspólnie walczyć o interes rolników w naszych krajach, a także rolników w całej Unii Europejskiej”, podsumował minister.
Kraje przyfrontowe wyrażają poparcie dla tranzytu produktów rolnych z Ukrainy, szczególnie poza granice Unii Europejskiej. Minister Telus zwrócił uwagę na znaczenie tej kwestii dla całej wspólnoty i podkreślił, że „jest za tym, żeby tranzyt zbóż z Ukrainy był wspierany finansowo przez UE”.
Kolejnym istotnym elementem było podniesienie kwestii elastycznej listy produktów, które mają być objęte zakazem importu z Ukrainy. Polska szczególnie interesuje się uwzględnieniem na tej liście takich produktów jak maliny czy miód.
Dwustronne Rozmowy z Francją
Oprócz spotkania krajów przyfrontowych, minister Telus uczestniczył również w rozmowach dwustronnych. Spotkanie z ministrem ds. rolnictwa Francji, zdaniem resortu rolnictwa, okazało się być konstruktywne.
Obie strony były zgodne co do potrzeby wypracowania „narzędzi na przyszłość”. Podkreślały także, że Unia Europejska stoi przed „egzaminem z solidarności europejskiej”.
Czytaj także: Rynek ciągników w sierpniu 2023
Gra o żywność
Minister Telus zauważył, iż europejscy ministrowie rolnictwa są świadomi problemów. Zdają sobie sprawę także z potrzeby przedłużenia zakazu importu produktów z Ukrainy do krajów przyfrontowych.
„Zdają sobie sprawę, że Putin prowadzi grę żywnością” – powiedział polski minister.
Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do Przewodniczącej Komisji Europejskiej. Minister Telus wyraził nadzieję, że decyzja ta będzie „merytoryczna, a nie polityczna” i zapewnił, że Polska podejmie kroki zgodne z interesami rolników: „Nie pozwolimy na import zboża z Ukrainy do Polski”. Tranzyt zbóż z Ukrainy i innych produktów rolnych może być więc kością miezgody między polskim rządem a UE.
Spotkanie w Cordobie było krokiem w kierunku współpracy między krajami przyfrontowymi w kontekście rolnictwa. To również sygnał dla całej Unii Europejskiej, że te kraje są zdeterminowane, by bronić interesów swoich rolników na forum europejskim.
Źródło: MRiRW