Traktor komunalny – baza nowych pomysłów
Zakup traktora komunalnego wiąże się z wyborem urządzeń, z którymi taka maszyna będzie pracować w naszej firmie. Kubota do wszystkich oferowanych modeli proponuje swoim klientom podstawowe i najczęściej wybierane narzędzia. W sezonie letnim należą do nich kosiarki międzyosiowe, ładowacze czołowe, systemy przeznaczone do zbierania trawy i liści, a także szczotki do zamiatania. Kiedy jednak nadchodzi zima, nasz wzrok pada na kabiny, pługi do odśnieżania oraz pługi wirnikowe. Jednak akcesoria, które możemy zakupić dodatkowo, to również przednie trzypunktowe układy zawieszenia, dodatkowe złącza hydrauliczne i wałki odbioru mocy, a więc wszystko to, dzięki czemu możemy wspomniane traktory wyposażyć w kolejne osprzęty producentów zewnętrznych.
W pełni standardowe europejskie złącza powodują, że wyposażenia do maszyn Kubota możemy szukać w całej Europie, ważne jest jednak, że także krajowi dostawcy nie pozostają bierni, a ich bogata oferta może zadziwić każdego. Podstawą do rozbudowy jest dostęp do kabin oferowanych aż przez dwóch polskich producentów, którzy w pełni zaspokajają potrzeby klientów, oferując kabiny do wszystkich modeli dostępnych na polskim rynku. Osprzęty zimowe to oczywiście pługi do odśnieżania występujące w rozmiarach od 1,0 do 2,3 m, wiele z nich w wersjach umożliwiających sterowanie hydrauliczne. To też posypywarki sterowane zarówno od wałka odbioru mocy, jak i mechanicznie poprzez dodatkowe koło podpierające, to także szczotki do zamiatania przeznaczone do prac zimowych. Wszystko to oferuje w Polsce przynajmniej 4 producentów.
Spis treści
Bogactwo osprzętów
Jednak to okres letni pozwala na zastosowanie największej ilości osprzętów. W kwestii pielęgnacji trawników możemy skorzystać z dodatkowych kosiarek bijakowych, montowanych zarówno z przodu, jak i z tyłu maszyny, kosiarek dyskowych, przetrząsaczy oraz pras rolujących (znajdujących zastosowanie już przy ciągnikach o mocy od 25 KM). Kolejna grupa narzędzi to pługi jedno- i dwuskibowe, a także glebogryzarki, glebogryzarki międzyrzędowe, aeratory oraz agregaty uprawowe. Jeżeli natomiast chcemy popracować w branży budowlanej, to oprócz ładowacza produkowanego przez markę Kubota mamy do dyspozycji koparki przyłączane na tylnym trzypunktowym układzie zawieszenia z przynajmniej kilkunastoma narzędziami zamontowanymi w miejscu standardowej łyżki, a także dźwigi hydrauliczne pozwalające udźwignąć nawet 500 kg. W sadach znajdziemy zastosowanie do traktorów kompaktowych Kubota, do których możemy nawet kilka małych przyczep posiadających trójstronne wywroty oraz opryskiwacze, łuparki do gałęzi zasilane z wałka odbioru mocy, ale także widły paletowe montowane na ładowaczu czołowym. Kopaczki do ziemniaków, urządzenia do szczotkowania sztucznych nawierzchni, przyczepy, odkurzacze do liści, siewniki czy świdry to kolejne pomysły na wykorzystanie traktorów komunalnych.
Nieograniczone możliwości
Nasze obserwacje producentów w całej Europie pozwalają stwierdzić, że nie ma takiego narzędzia, którego nie dałoby się zastosować w tego typu pojazdach. Możliwości rozwoju i uzbrojenia maszyn marki Kubota są nieograniczone albo może ograniczone tylko kreatywnością naszych umysłów. Ciekawostką w tej kwestii jest możliwość przystosowania maszyn serii RTV do poruszania się po torach kolejowych poprzez zastosowanie specjalnych dodatkowych kół szynowych, a także wyposażenie tych pojazdów w kabiny spełniające amerykańskie normy wojskowe zabezpieczające przez atakiem gazem bojowym – taka maszyna posiada oczywiście na swoim wyposażeniu zbiorniki z dodatkowym powietrzem. Jeżeli jest coś, o czym nie wspomnieliśmy, to z pewnością ktoś już to projektuje albo czeka na pomysły naszych klientów, aby móc powołać je do życia.
Tekst archiwalny. Pochodzi z nr 2 (6) 2015 magazynu “Made in Kubota”.