Sztuczna inteligencja w rolnictwie. Jak może pomóc?
Sztuczna inteligencja w rolnictwie to nie temat przyszłości. To teraźniejszość. Jak informuje Polska Agencja Prasowa sztuczna inteligencja zyskuje na znaczeniu w gospodarstwach rolnych.
Rynek sztucznej inteligencji w rolnictwie już jest ogromny. Jak podał „Puls Biznesu” cytowany przez PAP, globalny rynek AI w tej branży wzrośnie z 1,7 mld dolarów w 2023 roku do 4,7 mld dolarów w 2028 roku.
Spis treści
Sztuczna inteligencja w rolnictwie. Jak może pomóc?
AI pomaga zautomatyzować wiele zadań, takich jak sadzenie, pielenie, a także zbieranie plonów. Roboty mogą zastąpić ludzi w ciężkich pracach fizycznych, zaś algorytmy przejąć analizę danych.
„Sztuczna inteligencja ma przed sobą szereg trudnych zadań. W rolnictwie pomoże zautomatyzować czasochłonne i powtarzalne zadania” – powiedział Bartosz Urbaniak, szef bankowości agro BNP Paribas na Europę Środkowo-Wschodnią i Afrykę, cytowany przez PAP.
Sztuczna inteligencja w rolnictwie może również pomóc w walce z marnotrawstwem żywności. Ograniczy emisję gazów cieplarnianych i zoptymalizuje produkcję rolną. AI nie tylko automatyzuje procesy, ale także wpływa na przemysł spożywczy. Zmniejszenie strat żywności i emisji to ważne wyzwania, przed którymi stoi ta technologia.
Czytaj także: 5 zalet regularnego przeglądu ciągnika rolniczego
Czytaj także: Wyprzedaż ciągników Kubota M7. Niewiarygodna cena!
Inwestycje w AI
Według Bartosza Urbaniaka z BNP Paribas, globalne inwestycje w sztuczną inteligencję mają wynieść bilion dolarów w nadchodzących latach.
„To równowartość wypłaty świadczenia 800+ przez 55 lat albo budżet Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na prawie pięć wieków. Niektórzy mogą doszukiwać się analogii do bańki internetowej, ale sytuacja jest inna, bo firmy związane z AI już generują zyski. Pomimo dużego napływu środków do branży nie widać jeszcze symptomów przypominających bańkę dotcomów z lat 2000-02” – powiedział Urbaniak, cytowany przez PAP.
To ogromna kwota, ale firmy działające w tej branży już generują zyski. Mimo tak dużego napływu środków, nie widać oznak bańki finansowej, jak w przypadku dotcomów na początku XXI wieku.
Sztuczna inteligencja w rolnictwie, a także przemyśle spożywczym, ma szansę zmienić te sektory na lepsze.
Źródło: pap.pl