Szczepionka na pryszczycę. Ministerstwo ostrzega przez zakupem „okazyjnych ofert”
Ministerstwo Rolnictwa ostrzega rolników przed zakupem testów na pryszczycę i innych produktów, które rzekomo mają chronić przed pryszczycą. Resort informuje w najnowszym komunikacie, iż pojawiły się „okazyjne oferty” tego typu towarów, które są nielegalne i nieskuteczne. Wśród tego typu preparatów pojawiła się także szczepionka na pryszczycę.
Jak informuje resort rolnictwa, Polska pozostaje wolna od pryszczycy. Jednak jej przypadki pojawiły się niedawno na Słowacji i na Węgrzech. Choroba ta jest niezwykle zaraźliwa i niebezpieczna dla zwierząt gospodarskich.
Spis treści
W Polsce nie ma pryszczycy
Po otrzymaniu informacji o pryszczycy, Polskie władze podjęły natychmiastowe działania profilaktyczne. Wzmocniono kontrole na granicach oraz monitorowanie gospodarstw rolnych. MRiRW apeluje do rolników o czujność i korzystanie wyłącznie z oficjalnych informacji.
Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW poinformował jednak o dużej ilości nieprawdziwych informacji na temat pryszczycy, w tym szczepionek na pryszczycę.
Wobec nasilającej się akcji dezinformacyjnej w interencie i mediach resort podkreśla, iż w Polsce nie ma wirusa pryszczycy. Natomiast sytuacja epidemiologiczna Słowacji i Węgier nie zmienia się od ub. tygodnia. Oznacza to, iż wirus się nie rozprzestrzenił. Dlatego też nadal mamy do czynienia z sześcioma ogniskami na Słowacji i czterema ogniskami na Węgrzech.
Czytaj także: Kubota M6002 – japońska doskonałość dopasowana do europejskich potrzeb.
Czytaj także: Kubota M4-063 i M4-073 idealne do uprawy warzyw.
Szczepionka na pryszczycę. Jaka jest prawda?
Ministerstwo poinformowało, iż immunologiczne produkty lecznicze weterynaryjne (czyli szczepionki) stosowane przy zwalczaniu pryszczycy można wykorzystywać wyłącznie wg obowiązujących regulacji prawnych UE i instrukcji służb weterynaryjnych.
W celu ograniczenia zagrożenia szerzenia się wirusa pryszczycy na terytorium Słowacji i Węgier wdrożone zostały wyłącznie szczepienia interwencyjne. Nie mają one jednak charakteru szczepień profilaktycznych. Szczepienia te odbywają się tylko w ogniskach choroby i w gospodarstwach kontaktowych przed uśmierceniem zwierząt, w celu zatrzymania zakażenia w stadzie.
Produkcja szczepionki i możliwość zastosowania w ogniskach pryszczycy na Słowacji i Węgrzech była poprzedzona badaniami sekwencjonowania wirusa, w celu oceny czy szczepionka będzie wykazywać skuteczność na konkretny serotyp wirusa występującego w tych krajach.
Diagnostyka laboratoryjna w kierunku pryszczycy, zgodnie ze standardami Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH) oraz regulacjami prawnymi obowiązującymi w UE, może być prowadzona wyłącznie w oparciu o metody laboratoryjne o wysokiej czułości i swoistości. Owe metody pozwalające na wykrywanie wirusów pryszczycy i identyfikację ich serotypów oraz krążących we krwi przeciwciał. Badania laboratoryjne wykonuje się wyłącznie urzędowo, metodami molekularnymi (RT-PCR) i serologicznymi.
Źródło: MRiRW, gov.pl