Aktualności

Susza rolnicza 2023. Co wiemy? Jakie są prognozy?

5
(3)

Susza rolnicza 2023 stała się faktem. Po raz kolejny rolnicy zmagają się ze skutkami zmian klimatycznych. Susza ma wpływ nie tylko na pracę rolników, ale także na koszty produkcji, a ostatecznie na ceny w sklepach. Jakie są najświeższe informacji na temat suszy? Czy rolnicy mogą liczyć na rekompensaty z tytułu poniesionych strat? Wyjaśniamy poniżej.

Warto na początku dodać, iż rok 2022 był drugim najcieplejszym w historii pomiarów rokiem w Europie. Natomiast lato roku 2022 było rekordowe pod względem temperatur. Było najgorętszym w historii. Ciepły i suchy jest również rok 2023.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy donosi, iż szczególnie niskie opady notowano w trzeciej dekadzie maja. Ponadto sucho było też w pierwszej oraz drugiej dekadzie czerwca. Na dużym obszarze Polski opady nie wystąpiły w ogóle lub nie przekraczały 5 mm. To jednak bardzo mało.

„Tylko lokalnie na zachodzie kraju notowano ich wystąpienie od 5 do 10 mm (w trzeciej dekadzie maja), od 5 do 100 mm na południu Polski (w pierwszej dekadzie czerwca) oraz we wschodnich i północnych rejonach w trzeciej dekadzie czerwca” – czytamy w najnowszym raporcie IUNG-PIB.

Susza rolnicza 2023

Susza rolnicza 2023 stała się więc faktem. Rolnicy już od kilku tygodni mówią o suszy z dużymi obawami.

– Od dawna nie widzieliśmy tak dużych problemów z brakiem wody już w połowie czerwca. Nawet jeśli oficjalne dane zaniżają skalę problemu i tego nie pokażą – powiedział Adrian Wawrzyniak, rzecznik rolniczej Solidarności, w rozmowie z portalem businessinsider.com.pl.

Jeszcze w czerwcu indywidualni rolnicy napisali list do ministra rolnictwa Roberta Telusa. Wskazując na problem suszy 2023. „Tegoroczna susza jest do tej pory najdotkliwszą z wszystkich wcześniejszych” – napisali rolnicy.

Obawy rolników potwierdza w portalu businessinsider.com.pl rzecznik prasowy Solidarności Rolników Indywidualnych. – Od dawna nie widzieliśmy tak dużych problemów z brakiem wody już w połowie czerwca. Niedobory wody w glebie pojawiają się w Polsce od lat, ale w tym roku susza jest nadzwyczajnie drastyczna. Otrzymujemy sygnały z całego kraju, że tegoroczne straty już mogą sięgać z tego tytułu nawet kilkudziesięciu procent. A przecież to dopiero początek tegorocznych upałów – powiedział Wawrzyniak.

Na razie jednak rolnicy nie mają możliwości składania wniosków o pomoc w tzw. aplikacji suszowej. Aplikacja suszowa na razie nie jest aktywna, jeśli chodzi o wnioski za 2023 roku. Zaś nabór wniosków za rok 2022 już się skończył.

Czytaj także: Ptasia grypa w Polsce. Ministerstwo wydało oświadczenie

Mapa suszy 2023

Jak wygląda mapa suszy 2023? Według informacji prezentowanych przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy, susza rolnicza 2023 dotyka najbardziej północo-zachodnią część polski. Choć naukowcy zaznaczają, iż niedobór wody występował w całym kraju. Od 1 maja do 30 czerwca 2023 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego była ujemna i wynosiła -142 mm.

Najlepsza sytuacja była w woj. podkarpackim, lubelskim, małopolskim i świętokrzyskim. Nie oznacza to jednak, że problemów z wodą nie było. IUNG-PIB informuje, iż susza rolnicza występowała na terenie 15 województw. Nie było jej jedynie w województwie podkarpackim. Zaś niedobory wody wpłynęły na wszystkie monitorowane uprawy. Przede wszystkim zbóż jarych, rzepaku i rzepiku, krzewów owocowych, zbóż ozimych, kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę. A ponadto roślin strączkowych, truskawek, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew owocowych, chmielu, ziemniaka, buraka cukrowego.

IUNG-PIB informuje, iż największy deficyt wody notowano na terenie Pojezierza i Pobrzeża Kaszubskiego, Równiny Słupskiej, Wysoczyzny Damnickiej, Żuław. Ile wynosił deficyt? Od -220 do -249 mm. Bardzo duży niedobór wody wystąpił także na Pojezierzu Pomorskim, Wielkopolskim oraz na Nizinie Wielkopolskiej i w zachodniej części Niziny Mazowieckiej od -200 do -229 mm. Zaś na południe od tego obszaru zanotowano deficyty od -120 do -199 mm. IUNG-PIB informuje, iż na pozostałym obszarze kraju niedobór wody wynosił od 0 do -119 mm.

Jaka będzie susza 2023? Prognozy

Według zapowiedzi naukowców długoterminowe prognozy pogody wskazują, że susza rolnicza 2023 będzie trwała. A to dlatego, iż w lipcu w Polsce mają dominować temperatury ok. 30 stopni Celsjusza.

Co więcej, cała Europa kolejny rok z rzędu będzie się mierzyła z falami ekstremalnych upałów. Pojawienie się upałów gwałtownie wpłynęło na obniżenie się poziomu wody w rzekach. Aktualnie stany wody układają się w strefie niskiej i średniej, zarówno w dorzeczu Odry jak i Wisły. Jedynie lokalnie, w momencie spływu wód opadowych, czasowo stan wody wzrasta na niewielkich rzekach.

Oznacza to, iż susza hydrologiczna i glebowa, czyli rolnicza, będą się utrzymywać. Niestety, opady burzowe, za sprawą wysokich temperatur oraz intensywnej wegetacji roślin nie wystarczają. Może się okazać, że susza rolnicza 2023 będzie jedną z największych od lat.

Źródło: IUNG-PIB

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Zobacz podobne

Oryginalne oleje silnikowe Kubota