Sprzedaż zboża ruszyła. Dodatek to nawet 2,2 tys. zł
Sprzedaż zboża zaczęła ruszać – poinformował Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Robert Telus. Jednocześnie szef resortu rolnictwa zachęcił rolników do sprzedaży. Wspomniał o dodatkach, jakie czekają na sprzedających zboże.
„Sprzedawajcie, bo są środki w ARiMR, aby wam wypłacić dodatki, a to jest sporo, bo to jest 2,2 tys. zł od hektara pszenicy, a może będą inne ruchy w tej kwestii” – powiedział minister.
Spis treści
Sprzedaż zboża w Polsce. Jak wygląda obecnie?
Jak powiedział minister Telus, sprzedaż zboża dopiero „zaczęła ruszać”. „Nie powiedziałbym, że jesteśmy w wielkiej euforii skupu, ale już w punktach skupu zaczęli pojawiać się rolnicy” – wyjaśnił minister.
Dodał ponadto, że rządowi zależy na wywiezieniu z Polski ok 3-4 mln ton zboża, które teraz jest w posiadaniu rolników. Wszystko po to, aby zrobić miejsce w magazynach przed nadchodzącymi żniwami. Telus dodał także, iż firmy przewozowe są gotowe na wywiezienie zboża z Polski. Podpisano już kontrakty na ten cel z krajami arabskimi i afrykańskimi. Sprzedaż zboża za granicę będzie więc możliwa.
Ponadto minister dodał, że w magazynach firm jest aktualnie 8 mln ton zboża z Ukrainy. Minister Telus wyjaśnił, iż zboża z Ukrainy jest badane. „Wcześniej było badane na ryzyko, a więc co któraś ciężarówka, obecnie badane jest całe zboże w magazynach, a zwłaszcza zboże techniczne” – powiedział Telus. Dodał, iż zboża technicznego wjechało do Polski 150 tys. ton. Pojawienie się zboża z Ukrainy w Polsce miało ogromny wpływ na ceny i sprzedaż zboża na naszym rynku.
Warto dodać w tym miejscu, iż obecnie monitorowaniu podlega przewóz przez Polskę zboża, mięsa drobiowego, jaj, a także miodu.
Czytaj również: Dopłaty bezpośrednie w 2023 roku. 329 tys. rolników złożyło wnioski
Porozumienie z rolnikami
Przypomnijmy, iż w zeszłym tygodniu minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podpisał w Szczecinie protokół końcowy z negocjacji z przedstawicielami protestujących rolników. Celem rozmów było wspólne wypracowanie systemu wsparcia polskiego rolnictwa. Tematem była też sytuacji na rynku zboża i sprzedaż zboża w Polsce.
Od wielu tygodni rolnicy wysuwali różnego rodzaju postulaty do ministerstwa rolnictwa, które miałyby poprawić aktualną sytuację w polskim rolnictwie. W czasie negocjacji rozmawiano w sumie o 16 punktach, wskazywanych przez rolników.
Źródło: PAP