Spis stanu stada. Czy zrobiłeś go w 2022 roku?
Spis stanu stada to obowiązek, który leży na polskich rolnikach od dawna. W związku ze zbliżającym się końcem roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, iż przynajmniej raz w roku trzeba dokonać takiego spisu. Oto niezbędne informacje dla spóźnialskich.
Jakie zwierzęta podlegają obowiązkowemu spisowy? Są to owce, kozy i świnie. Należy jednak pamiętać, że spisów dokonuje się odrębnie dla każdego gatunku.
Spis treści
Spis stanu stada. Terminy
Spis stanu stada należy wykonywać raz na dwanaście miesięcy. Jednak nie później niż w dniu 31 grudnia danego roku. Jak wyjaśnia ARiMR, ustaloną liczbę zwierząt umieszcza się w księdze rejestracji stada danego gatunku.
Warto też pamiętać, iż ARiMR wymaga, by ustaloną liczbę świń umieścić w księdze rejestracji stada. Następnie należy ją przekazać kierownikowi biura powiatowego ARiMR w terminie 7 dni od dnia sporządzenia spisu.
„Spis świń można złożyć w formie elektronicznej za pośrednictwem aplikacji Portal IRZplus – i ARiMR rekomenduje taki sposób składania spisu” – czytamy w instrukcji na stronie Agencji.
Jednak w wyjątkowych sytuacjach spis stanu stada można złożyć w formie papierowej. Gdzie? W biurze powiatowym, można go także przekazać pocztą.
Formularze do samodzielnego wydruku można pobrać ze strony Agencji. W razie pytań ARiMR sugeruje kontakt z najbliższym biurem powiatowym agencji.
Czytaj również: Ubezpieczenie zwierząt gospodarskich. Dopłaty do końca roku
Inne obowiązki
Spis stanu stada to nie wszystkie obowiązki nałożone na hodowców. Posiadacz zwierzęcia gospodarskiego oznakowanego, czyli bydła, owiec, kóz, świń, musi zgłaszać kierownikowi biura powiatowego ARiMR miejsce, w którym przebywają zwierzęta.
Obowiązkiem posiadacza zwierząt jest także prawidłowe oznakowanie posiadanego bydła, owiec, kóz, świń.
Przede wszystkim jednak posiadacz zwierzęcia musi uzyskać w ARiMR numer identyfikacyjny, czyli numer producenta. Informacje na ten temat – o sposobie i zasadach wpisu podmiotów do ewidencji producentów -są dostępne w Ewidencji Producentów.
Wszelkie niezbędne informacje na ten temat można znaleźć na stronie ARiMR: Obowiązki posiadacza zwierząt w ramach systemu IRZ. Warto zapoznać się z jej treścią, żeby uniknąć niepotrzebnych problemów.
Źródło: ARiMR