Skąd takie ceny nawozów? Ministerstwo odpowiada
Drożejący gaz ziemny i wyższe ceny pozwolenia na emisję CO2 to według Karola Rabendy podsekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych przyczyny tak wysokich cen nawozów w Polsce.
Z powodu wysokich cen Izby rolnicze wystąpiły pod koniec marca 2022 roku o udzielenie rolnikom wsparcia przy zakupie nawozów. Krajowa Rada Izb Rolniczych złożyła wówczas wniosek do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka o możliwość wprowadzenia sprzedaży nawozów z odroczeniem płatności.
Spis treści
Dofinansowanie zakupów nawozów
Ministerstwo uruchomiło program pomocowy w wysokości blisko 4 mld zł dla rolników. Pod koniec maja 2022 roku zakończył się nabór wniosków o wsparcie zakupu nawozów mineralnych. Zarejestrowano w nim ponad 425 000 wniosków o dofinansowanie.
Wsparcie przygotowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma zrekompensować wysokie ceny nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe, a także wapno nawozowe, które zawierają magnez. Wnioski mogli składać rolnicy, którzy zakupili nawozy od 01 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. od podmiotów prowadzących działalność w zakresie obrotu lub sprzedaży nawozów. Dodatkowym wymogiem podczas starania się o dopłaty było złożenie wniosku również o dopłaty bezpośrednie 2022.
Jak poinformował podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Karol Rabenda, sprzedaż nawozów Grupy Azoty S.A. prowadzona jest poprzez sieć siedemdziesięciu ogólnopolskich wyspecjalizowanych firm dystrybucyjnych. Oferują one odroczone terminy płatności nawet do ponad 6 miesięcy, a także zawierają gwarancję w postaci umowy zakupu płodów rolnych po zbiorach.
Skąd tak wysokie ceny nawozów?
Rabenda wyjaśnił też, że wysokie ceny nawozów spowodowane są rekordowymi wzrostami cen gazu ziemnego oraz niespotykaną zmienności i dynamiką tego wzrostu. Ponadto na wysokie ceny nawozów ma wpływ znaczny wzrost ceny pozwolenia na emisję CO2.