Siewnik Kubota SD1001. Kompaktowa konstrukcja o wielkich możliwościach
Siewnik Kubota serii SD1001 to sztywny, kompaktowy siewnik do pracy solo o szerokościach roboczych 3,0 m lub 4,0 m. Małe zapotrzebowanie na moc sprawia, że urządzenie może współpracować z ciągnikami generującymi nawet 73 KM. Jednocześnie siewnik oferuje konkurencyjną pojemność zbiornika ziarna.
Od dekady gama maszyn rolniczych marki Kubota jest stale rozbudowywana. Dziś obejmuje pługi, maszyny uprawowe, kosiarko-rozdrabniarki, pielniki, rozsiewacze nawozów, opryskiwacze. A także kosiarki, przetrząsacze, zgrabiarki, prasy, owijarki i rozdrabniacze
Spis treści
Dlaczego warto wybrać siewnik Kubota SD1001?
Ważne miejsce w ofercie tej marki stanowią siewniki. Czerpią one z kilkudziesięcioletniego doświadczenia marki Kverneland, która w 2012 r. stała się częścią grupy Kubota.
Tworząc siewnik Kubota SD1301 oraz Kubota SD1401 producent stworzył idealne propozycje dla małych i średnich gospodarstw.
Czytaj także: Oryginalne części Kubota – trwałość i jakość
Czytaj także: Dlaczego warto wybierać oryginalne części zamienne Kubota?
Modele siewników w Kubota SD1001
Omawiana seria obejmuje dwa niezawodne modele:
Siewnik Kubota SD1301 o szerokości roboczej 3 m i minimalnej wymaganej mocy 73 KM. Wariant ten posiada 12 redlic przy rozstawie 25 cm lub 24 przy rozstawie 12,5 cm. Zbiornik ziarna ma pojemność 750 litrów, a nadstawka pozwala na jego powiększenie do 1000 litrów.
Siewnik Kubota SD1401 o szerokości roboczej 4 m i minimalnej wymaganej mocy 98 KM. Wariant ten posiada 16 redlic przy rozstawie 25 cm lub 32 przy rozstawie 12,5 cm. Zbiornik na ziarno również ma pojemność 750 litrów z możliwością powiększenia do 1000 litrów przy pomocy nadstawki.
Zalety sztywnego siewnika Kubota serii SD1001
Nisko położony środek ciężkości siewnika serii SD1001 umożliwia tej maszynie towarzyszącej współpracę z ciągnikami o niewielkiej mocy, zaczynającej się już od 73 KM. Taka konstrukcja pozwala także prowadzić wysiew z wyższą prędkością, co ma bezpośrednie przełożenie na wydajność pracy. Dzięki temu także właściciele gospodarstw o małym i średnim areale mogą cieszyć się efektywnością zarezerwowaną dotąd dla maszyn dedykowanych do największych farm.
Na efektywność prowadzenia siewu przy pomocy siewnika Kubota SD1001 wpływ ma także fakt, iż mechaniczny aparat wysiewający umożliwia wysiew nasion w ilości od 2 kg do 380 kg na hektar. Pojemność zbiornika na ziarno wynosząca 750 litrów (zarówno w Kubota SD1301 jak i w Kubota SD1401) oraz opcja jej zwiększenia do 1000 litrów przy pomocy nadstawki oznaczają możliwość obsiania dużego areału bez konieczności uzupełniania materiału siewnego.
Nie bez znaczenia pozostaje regulacja położenia redlic CX-II na szynie i wyboru jednego z dwóch rozstawów – 12,5 lub 25 cm. W ten sposób operator otrzymuje szansę dostosowania siewnika do wybranej dla danej uprawy szerokości rzędów. Warto podkreślić także mechaniczne dostosowanie nacisku redlic w zakresie od 5 do 50 kg. Natomiast koniecznie należy wspomnieć centralną regulację głębokości siewu. Precyzja umiejscowienia ziarna sprzyja osiąganiu plonów zgodnych z oczekiwaniami. Zaś prostota regulacji i szybkość jej przeprowadzenia to niezwykłe ułatwienie podczas intensywnego okresu wysiewu, kiedy czas jest na wagę złota.
Istotne pozostają także takie cechy siewnika jak siew niezależny od przygotowania gleby. Ponadto zaś minimalne przemieszczanie gleby podczas pracy maszyny, co pomaga zmniejszyć kiełkowanie chwastów.
Podsumowanie
Zastosowanie siewników Kubota serii SD1001 pozwala osiągnąć wysoką wydajność pracy, nawet przy większych prędkościach i niezależnie od przygotowania podłoża. Minimalne wymagania mocowe stawiane współpracującym ciągnikom rolniczym w połączeniu z redukcją zagęszczenia gleby oraz ograniczeniem śladów na polu czynią te maszyny wyjątkowo przyjaznymi dla jakości gleby i efektywnymi ekonomicznie.
Ponadto, znaczne zmniejszenie zużycia paliwa generowanego przez ciągnik współpracujący z siewnikiem to oszczędność. Chodzi nie tylko o oszczędność czasu, ale i kosztów. To zaś bezpośrednio przekłada się na większy komfort pracy rolnika i efektywność całego procesu siewu.