Aktualności

Rynek ziemniaka. Będzie łatwiej o paszport roślin i eksport

5
(1)

Rynek ziemniaka czekał na tę informację już od jakiegoś czasu. Będzie łatwiej o paszport roślin, a co za tym idzie także o eksport ziemniaka do Unii Europejskiej. Oto, co się zmieniło.

Dzięki obniżeniu poziomu bakteriozy pierścieniowej ziemniaka w Polsce, uproszczono zasady uznawania miejsc produkcji za wolne od tej choroby. To oznacza mniej formalności i szybsze procedury dla producentów.

Rynek ziemniaka. Co się zmieniło?

Gospodarstwa, które uzyskały status miejsca produkcji wolnego od bakteriozy pierścieniowej ziemniaka, mogą teraz łatwiej zdobyć paszport roślin. Pozwala to na wysyłkę ziemniaków do innych państw członkowskich Unii Europejskiej bez konieczności badania każdej wysyłanej partii. To znacznie przyspiesza i upraszcza proces eksportu, co powinno zadowolić rynek ziemniaka.

Ułatwienia te dotyczą również eksportu do większości państw trzecich. Oczywiście, o ile przepisy kraju docelowego nie wymagają przeprowadzenia dodatkowych badań dla wysyłanych partii ziemniaków.

Uproszczenia w uznawaniu miejsc produkcji:

Status miejsca produkcji wolnego od bakteriozy pierścieniowej ziemniaka można uzyskać po zbadaniu plonu z 2 sezonów zamiast dotychczasowych 3 sezonów. Oznacza to, iż niezbędne badania można przeprowadzić w ciągu jednego roku kalendarzowego.

W miejscach uznanych za wolne od choroby, monitoringowa kontrola zdrowotności upraw ziemniaka będzie teraz przeprowadzana co 2 lata. Zamiast corocznie, co zmniejsza obciążenia administracyjne dla rolników. Jest to znaczne ułatwienie dla wszystkich uczestników rynku ziemniaka.

Podczas monitoringowej kontroli zdrowotności, próbki będą pobierane z każdych 100 ton wchodzących w skład badanej partii. Zamiast z 25 ton, jak miało to miejsce wcześniej. Co więcej, badane będzie tylko 20% wszystkich wyprodukowanych partii, co dodatkowo obniża koszty i czas badań.

Czytaj także: Kubota M4-063 i M4-073 idealne do uprawy warzyw.

Czytaj także: Kosiarki Kubota. Jakie kosiarki do ogrodu dla profesjonalistów i pasjonatów?

Jak uzyskać status miejsca produkcji uznanego za wolne od bakteriozy?

Aby uzyskać status miejsca produkcji uznanego za wolne od bakteriozy pierścieniowej ziemniaka, należy skontaktować się z właściwym miejscowo wojewódzkim inspektorem ochrony roślin i nasiennictwa. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe dostępne są na stronie: https://www.gov.pl/web/piorin/wojewodzkie-inspektoraty.

Uzyskanie tego statusu znacznie upraszcza wysyłkę bulw ziemniaka na rynki zagraniczne. Co zaś może przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności polskich producentów na międzynarodowym rynku.

Źródło: gov.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Zobacz podobne

Oryginalne oleje silnikowe Kubota