Rolnicza dwunastka. Czym jest 12 postulatów organizacji rolniczych?
Rolnicza dwunastka, to 12 postulatów, które przygotowały dwie organizacje rolnicze. Realizacja postulatów, zdaniem ich twórców, przełoży się na poprawę sytuacji w polskim rolnictwie. Jakie to postulaty? Wymieniamy je wszystkie.
Postulaty opracowały dwie organizacje: OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych oraz NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.
Dwunastkę można znaleźć na stronie OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jest ona zaprezentowana w formie publicznego zapytania jako petycja, którą rolnicy mogą podpisywać.
„Po raz pierwszy w historii w tym przedwyborczym czasie chcemy, aby cała branża rolno-spożywcza, każdy rolnik i każdy zatrudniony w naszym sektorze pracownik, a także każdy Polak, któremu leży na sercu los polskiej wsi i całej branży rolno-spożywczej, mógł publicznie opowiedzieć się za postulatami, które są istotnie ważne dla naszej przyszłości” – czytamy na stronie opzzrior.org.
Spis treści
Rolnicza dwunastka
Co zawiera rolnicza dwunastka? Zamieszczamy w całości 12 postulatów, które można również znaleźć na stronie opzzrior.org:
- Jestem za wprowadzeniem długoterminowych form kredytowania rolnictwa (kredyty na 25-30lat).
- Jestem za wprowadzeniem ustawy o obszarach wiejskich, która pozwoli na prowadzenie inwestycji rolniczych w oznaczonych strefach bez możliwości ich oprotestowywania.
- Chcę mieć możliwość budowania bez zezwolenia w swoim gospodarstwie rolnym magazynów składowych (o powierzchni minimum 1000m2).
- Jestem za ułatwieniem dostępu do dzierżawy ziemi i uproszczeniem procedur oddłużeniowych rolników.
- Jestem za zmianą ustawy o funduszach promocji, tak aby wpłacane przez rolników i przedsiębiorców środki efektywnie wpływały na rozwój branży rolno spożywczej
- Jestem przeciw ograniczeniu hodowli zwierząt gospodarskich w Polsce.
- Jestem przeciw ograniczeniu produkcji mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego w Polsce.
- Jestem przeciw zakazowi uboju zwierząt rzeźnych na potrzeby religijne.
- Chcę, żeby interwencyjnego odbioru zwierząt dokonywały tylko upoważnione instytucje państwowe.
- Jestem za rozpowszechnianiem wiedzy z zakresu dobrostanu zwierząt gospodarskich.
- Jestem za zwiększeniem nakładów na rozwój badań naukowych z zakresu rozwoju hodowli zwierząt a głównie technik rozrodu zwierząt gospodarskich. Jestem również za zwiększeniem nakładów na rozwój szkolnictwa wyższego i zawodowego w sektorze rolno spożywczym.
- Jestem za utrzymaniem ograniczeń sprowadzania produktów rolno-spożywczych z krajów trzecich,
nie spełniających standardów produkcji obowiązujących w Unii Europejskiej wpływających na rozchwianie rynku wewnętrznego.
Realizacja postulatów
Oczywiście, organizacje rolnicze i część rolników liczą na realizację wszystkich dwunastu punktów postulatów. Nie wiadomo jeszcze jak do rolniczej dwunastki odniosą się nowe władze.
Czytaj także: Rejestracje ciągników w październiku 2023. Kubota wiceliderem
Czytaj także: Podatek rolny 2024. Jaka wysokość?
Źródło: opzzrior.org