Rolnictwo 4.0: jakie maszyny można kupić?
Rolnictwo 4.0: jakie maszyny można kupić? Program Rolnictwo 4.0 to wsparcie, które pozwala rolnikom na inwestowanie w nowoczesne maszyny i urządzenia. Jakie konkretnie urządzenia można zakupić za uzyskane środki?
Na wstępie przypomnijmy jednak, że nabór na Rolnictwo 4.0 rozpocznie się 15 listopada 2023 r. i będzie trwał do 15 grudnia 2023 r. lub do wyczerpania środków.
Oficjalna nazwa naboru w ramach rolnictwa 4.0 to objęcie przedsięwzięcia wsparciem z planu rozwojowego w ramach inwestycji A1.4.1. „Inwestycje na rzecz dywersyfikacji i skracania łańcucha dostaw produktów rolnych i spożywczych oraz budowy odporności podmiotów uczestniczących w łańcuchu”.
Spis treści
Rolnictwo 4.0: jakie maszyny można kupić?
Maszyny i urządzenia dostępne w programie Rolnictwo 4.0 to między innymi:
- Czujniki: mierzące wilgotność powietrzna lub gleby, temperaturę, ciśnienie, lokalizację GPS.
- Systemy wspierania decyzji (DSS): komputerowe systemy nawadniania, nawożenia, ochrony roślin – stacjonarne lub online. Bazują one na pomiarach z czujników lub danych z Internetu, dostarczając rolnikowi kluczowe informacje.
- Systemy zarządzania gospodarstwem (FMS): takie jak eAgronom, Agrivi, Farm360, FarmCloud.
- Roboty i coboty: urządzenia zdalnie sterowane lub autonomiczne, działające po zaprogramowaniu przez użytkownika lub system DSS/FMS.
- Zdalne systemy wykonawcze: sterowane przez operatora lub automatycznie przez DSS lub FMS.
- Drony: z kamerami specjalistycznymi, używane do mapowania wigoru roślin, wykrywania chorób, szkodników czy szkód łowieckich.
- Systemy modernizacji starszych maszyn: na przykład sterowniki GPS do traktorów, sterowniki zaworów.
- Maszyny kompatybilne z cyfrową infrastrukturą gospodarstwa: wyposażone w funkcje przewodowej lub bezprzewodowej komunikacji, wymiany danych lub sterowania.
W co jeszcze można zainwestować?
Ogólne wytyczne ministerstwa rolnictwa co do celu inwestycji ministerstwo rolnictwa opisuje następująco:
Rolnictwo 4.0 polega na wdrożeniu systemów teleinformatycznych i rozwiązań cyfrowych do obsługi procesów produkcji i wprowadzania do obrotu artykułów rolno-spożywczych.
Mogą to być więc inne maszyny i urządzenie, które wpiszą się w powyższe wytyczne.
Czytaj także: Rolnictwo 4.0. Nabór wkrótce, ale co to właściwie jest?
Jak składać wnioski?
Jeśli jesteś zainteresowany skorzystaniem z programu, wnioski można składać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa elektronicznie, korzystając z formularza na stronie https://epue.arimr.gov.pl/.