Ptasia grypa w Polsce. Ministerstwo wydało oświadczenie
Ptasia grypa w Polsce po raz kolejny stała się gorącym tematem w mediach. Niedawno ujawniono w naszym kraju przypadki zarażenia się wirusem H5N1 kilku kotów. W piątek w ministerstwie rolnictwa odbyła się specjalna konferencja prasowa poświęcona tej sprawie.
W konferencji uczestniczyli m.in. główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk, dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach profesor Stanisław Winiarczyk, a także prezes Związku Polskiego Mięsa Witold Choiński.
– Nie ma żadnego zagrożenia dla konsumentów. Polski drób jest bezpieczny – powiedział podczas spotkania z mediami podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra.
Spis treści
Ptasia grypa w Polsce
O ptasiej grypie w Polsce zrobiło się głośno kilka tygodni temu. Wtedy to pojawiły się pierwsze doniesienia o śmierci kotów zakażonych wirusem.
Temat szybko podjęły media. Pojawiły się w nich informacje, iż wirus mógł się przenieść na koty z mięsa drobiowego.
– Informacje podane w artykule prasowym o tym, że wirus grypy ptaków znajduje się w surowym mięsie drobiowym, są absolutnie niesprawdzone – powiedział Krzysztof Ciecióra. Dodał też, iż żadne badania tego nie potwierdzają.
– Są to nadinterpretacje i manipulacje dokonane przez redakcję Gazety Wyborczej – podsumował wiceminister.
Do publikacji odniósł się także profesor Krzysztof Pyrć z Laboratorium Wirusologii w Małopolskim Centrum Biotechnologii. Warto wspomnieć, iż to na jego badania powoływali się autorzy artykułu.
W przesłanym oświadczeniu Pyrć napisał, iż materiał prasowy o ptasiej grypie w Polsce sugeruje, że wyniki przeprowadzonych przez zespoły naukowe badań wykazały, że koty w ostatnich tygodniach zakażają się wirusem grypy ptaków H5N1 poprzez skażone mięso pochodzące z drobiu polskiego.
– Jest to nieprawda. My tego nie wykazaliśmy – czytamy w oświadczeniu profesora.
Czytaj również: Ceny malin w lipcu 2023. Co wiemy? Jakie są prognozy?
Nikt nie zachorował
Dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach profesor Stanisław Winiarczyk także odniósł się do tematu. Zwrócił uwagę, iż żadna z osób, które były posiadaczami kota zarażonego wirusem H5N1, nie zachorowała. Ptasia grypa w Polsce nie pojawiła się jeszcze u ludzi.
– Na tysiąc znanych przypadków zachorowań ludzi na świecie na wirus H5N1, ani jedno zachorowanie nie pochodziło od kota – powiedział profesor.
Natomiast główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk dodał, że do obrotu może trafić tylko zdrowe mięso. Podkreślił także, iż mięso jest za każdym razem badane przed- i poubojowo.
Źródło: MRiRW