Premie dla młodych rolników. Przedłużono nabór!
O premie dla młodych rolników można się jeszcze ubiegać przez kolejne 10 dni. W sumie młody rolnik może dostać 200 tys. złotych. Premia ma wspierać rozpoczynanie i rozwój działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym młodego rolnika.
Nowy termin został ustalony na wniosek ministra rolnictwa. O premie można się starać do 27 października 2023 r. Oficjalna nazwa tej interwencji to „Premie dla młodych rolników PS dla WPR na lata 2023-2027”. Premia wynosi 200 tys. zł i będzie wypłacana w dwóch ratach.
„Wspieramy rozpoczynanie i rozwój działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym młodego rolnika, zapewniając dostęp do kapitału niezbędnego w początkowej fazie prowadzenia gospodarstwa” – czytamy na stronie ministerstwa rolnictwa. Wnioski przyjmuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Spis treści
Kto może otrzymać premie dla młodych rolników?
Jak ministerstwo definiuje młodego rolnika? Po pierwsze, to pełnoletnia osoba fizyczna. Po drugie, w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy rolnik nie może mieć więcej więcej niż 40 lat. Czyli musi mieć nieukończone 41 lat.
Po trzecie, by starać się o ten rodzaj pomoc, rolnik po raz pierwszy musi rozpoczynać prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym jako jedyny kierujący.
Czytaj także: Rynek ciągników w październiku 2023. Kubota bardzo wysoko!
Czytaj także: Zgłoś szkodę rolniczą. Uwaga! Termin wydłużony! Do kiedy?
Co trzeba zrobić, żeby otrzymać premię?
Jakie są kryteria otrzymania premii dla młodego rolnika? Ministerstwo wymienia pięć punktów, które trzeba spełnić, bc otrzymać pieniądze.
Po pierwsze, warunkiem jest rozpoczęcie prowadzenia działalności rolniczej nie wcześniej niż w okresie 24 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.
Po drugie, rozpoczęcie, najpóźniej w terminie 12 miesięcy od dnia przyznania pomocy, prowadzenia jako kierujący w gospodarstwie o powierzchni użytków rolnych równej co najmniej średniej wojewódzkiej lub krajowej lub też o wielkości ekonomicznej równej co najmniej 15 tys. euro. Ważne, iż powierzchnia użytków rolnych gospodarstwa nie może przekraczać 300 ha, a jego wielkość ekonomiczna – 150 tys. euro.
Inne kryterium przyznawania premii dla młodych rolników brzmi następująco: „powierzchnia użytków rolnych stanowiących przedmiot wyłącznej własności beneficjenta lub małżeńskiej wspólności majątkowej, użytkowania wieczystego lub wyłącznej, lub wspólnej z małżonkiem dzierżawy z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub od jednostek samorządu terytorialnego stanowi co najmniej 50 proc. odpowiedniej średniej”.
Ponadto trzeba przedłożyć biznesplan, a także posiadać odpowiednie kwalifikacji zawodowe lub przedstawić zobowiązanie się do ich uzupełnienia.
Ile punktów można otrzymać?
Ministerstwo przedstawiło także zasady przyznawania punktów przy rozpatrywaniu wniosków o premie dla młodych rolników. Ile punktów i za co może otrzymać rolnik? Poniżej zamieszczamy listę przygotowaną przez MRiRW:
- powierzchnia UR w gospodarstwie w roku wyjściowym – do 3 pkt;
- kwalifikacje zawodowe lub umiejętności – do 4 pkt;
- różnica wieku pomiędzy przekazującym gospodarstwo w całości i na własność a młodym rolnikiem – do 5 pkt;
- przejmowanie gospodarstwa w całości – 4 pkt;
- uczestnictwo w systemach jakości – do 5 pkt;
- wielkość ekonomiczna gospodarstwa w roku wyjściowym – do 3 pkt;
- docelowe prowadzenie produkcji zwierzęcej – 2 pkt;
- dotychczasowa aktywność zawodowa wnioskodawcy – 1 pkt.
Kolejność przyznawania wsparcia jest uzależniona od liczby punktów zdobytych na etapie oceny wniosków. Ponadto warto pamiętać, że premie dla młodych rolników nie mogą być przyznane, jeżeli wnioskodawca uzyskał mniej niż 7 punktów.
Źródło: MRiRW