Powszechny Spis Rolny. Znamy wyniki!
Powszechny Spis Rolny, który odbył się w 2020 roku, dostarczył nowych informacji na temat zmian zachodzących w rolnictwie w Polsce. W listopadzie Główny Urząd Statystyczny opublikował dogłębną analizę zbiorowości gospodarstw rolnych opracowaną na podstawie wyników spisu. Oto, czego się z niej dowiadujemy.
Warto na początku dodać, iż powszechne spisy rolne odbywają się co dziesięć lat. Dzięki nim otrzymujemy szczegółowe dane na temat zmian zachodzących w rolnictwie. Ostatni spis odbył się w 2020 roku, zaś wcześniejszy w 2010 roku.
Spis treści
Powszechny Spis Rolny – wyniki spisu
Jak wskazują autorzy raportu opublikowanego przez GUS, wyniki Powszechnego Spisu Rolnego 2020 pokazują, iże polskie rolnictwo się zmienia. Zmiany zaś przyspieszają. Okazuje się bowiem, że wystąpiło nasilenie większości tendencji obserwowanych w latach 2002–2010.
Co w największym stopniu wpływa na zachodzące zmiany? Przede wszystkim prowadzanie instrumentów Wspólnej Polityki Rolnej UE. Ten czynnik autorzy opracowania wymieniają na pierwszym miejscu. Co jeszcze wpływa na rolnictwo?
- zmiany nawyków żywieniowych społeczeństwa
- przechodzenie na inne metody chowu zwierząt gospodarskich
- poszukiwanie nowych źródeł energii
- coraz bardziej widoczne zmiany klimatyczne
Czytaj również: Wspólna Polityka Rolna. Co zawiera plan strategiczny?
Zmiany w polskim rolnictwie
Jakie konkretne zmiany zaszły w polskim rolnictwie. Co mówią dane z Powszechnego Spisu Rolnego?
Po pierwsze, utrzymała się tendencja zmniejszania się liczby gospodarstw rolnych. Natomiast jednocześnie wzrasta średnia powierzchni ogólnej gospodarstw oraz użytków rolnych. W 2010 roku średnia powierzchnia gospodarstw wynosiła 11,26 ha, obecnie 12,65 ha. Zaś średnia powierzchnia użytków rolnych w 2010 wynosiła z 9,85 ha, dziś jest to 11,35 ha.
Według danych województwa południowo-wschodnie charakteryzują się dużą liczbą drobnych gospodarstw rolnych. Natomiast w województwach północno-zachodnich występują gospodarstwa największe obszarowo.
Zasiewy w polskim rolnictwie
Dane ze spisu pokazują, iż nastąpił wzrost powierzchni zasiewów z 10,4 mln ha w 2010 r. do 11,0 mln ha w 2020 r.
Warto jednak zaznaczyć, że wzrost powierzchni zasiewów wystąpił przy jednoczesnym zmniejszeniu o ponad połowę powierzchni pozostałych użytków rolnych. Ich udział w ogólnej powierzchni gospodarstwach rolnych zmniejszył się o 1,5 proc. To zaś oznacza, że wynosił 198 tys. ha.
Jak zauważają autorzy raportu zmiany w strukturze zasiewów są w dużym stopniu uzależnione są od polityki rolnej i dopłat do upraw rolniczych. Wzrósł udział roślin pastewnych w ogólnej powierzchni zasiewów. Natomiast zmniejszył się udział zbóż ogółem i ziemniaków. Wzrosła też powierzchnia uprawy kukurydzy na ziarno, jednak odnotowano spadek zbóż jarych. Ma to związek zarówno ze zmian klimatycznych, jak i zmian w systemie żywienia zwierząt gospodarskich.
Więcej wegan, więcej roślin strączkowych
Warto też zauważyć, iż zmiany nawyków żywieniowych Polaków i większe zainteresowanie dietą wegetariańską również wpływają na polskie rolnictwo.
Według danych GUS właśnie z tego powodu odnotowano ponad 2,5 krotny wzrost powierzchni uprawy roślin strączkowych na ziarno.
Źródło: GUS