Pomoc suszowa za 2023 rok. Ile dostali rolnicy?
Tak zwana pomoc suszowa za 2023 rok dociera do poszkodowanych. Rolnicy, których uprawy w 2023 roku ucierpiały z powodu suszy oraz innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, mogą liczyć na wsparcie finansowe. Do tej pory na konta 84,2 tys. rolników trafiło 652 mln zł.
Program wsparcia obejmuje gospodarstwa, w których straty w uprawach wyniosły ponad 30% średniej rocznej produkcji roślinnej.
Spis treści
Kto mógł ubiegać się o wsparcie?
Producenci rolni mogli składać wnioski o pomoc od 29 lutego do 15 marca 2024 roku. W tym czasie zarejestrowano ponad 133 tys. wniosków.
Wsparcie przysługiwało właścicielom gospodarstw, które ucierpiały z powodu suszy. Stąd potoczna nazwa pomoc suszowa. Ale pieniądze trafiają także do poszkodowanych z powodu gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna. A ponadto obsunięcia się ziemi lub lawiny.
Czytaj także: Profesjonalna kosiarka Kubota F-251 z finansowaniem 0%*
Czytaj także: Kubota M5002 Narrow i opryskiwacz XTA w jednym promocyjnym finansowaniu!
Pomoc suszowa za 2023 rok. Kwoty wsparcia
Rolnicy mogli otrzymać wsparcie finansowe w zależności od wielkości poniesionych strat:
- 1000 zł/ha powierzchni upraw (w tym wieloletnich użytków zielonych z obsadą bydła, owiec, kóz, koni lub gęsi wynoszącą co najmniej 0,3 DJP/ha), jeśli straty wyniosły co najmniej 70% plonu.
- 500 zł/ha powierzchni upraw (w tym wieloletnich użytków zielonych z obsadą bydła, owiec, kóz, koni lub gęsi wynoszącą co najmniej 0,3 DJP/ha), jeśli straty wyniosły co najmniej 30% i mniej niż 70% plonu.
- 500 zł/ha powierzchni wieloletnich użytków zielonych (z obsadą bydła, owiec, kóz, koni lub gęsi poniżej 0,3 DJP/ha), jeśli straty wyniosły co najmniej 70% plonu.
- 250 zł/ha powierzchni wieloletnich użytków zielonych (z obsadą bydła, owiec, kóz, koni lub gęsi poniżej 0,3 DJP/ha), jeśli straty wyniosły co najmniej 30% i mniej niż 70% plonu.
Pomniejszenia dla nieubezpieczonych rolników
Istotnym elementem programu jest wymóg posiadania polisy ubezpieczenia. Rolnicy, którzy nie mieli ubezpieczenia na co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych otrzymają wsparcie pomniejszone o połowę. Wyjątkiem są wieloletnie użytki zielone.
Pomoc suszowa za 2023 rok. Wyjątki od zasad wsparcia
Nie wszystkie powierzchnie upraw kwalifikują się do wsparcia na tych samych zasadach. Wyjątki stanowią wieloletnie użytki zielone z obsadą zwierząt poniżej 0,3 DJP/ha. A także uprawy drzew i krzewów owocowych lub truskawek. Wymienione użytki i uprawy musiały w 2023 roku ucierpieć z powodu przymrozków wiosennych, gradu lub huraganu.
Program wsparcia ma na celu pomóc rolnikom w odbudowie ich gospodarstw po trudnym roku, pełnym niekorzystnych warunków pogodowych. Wypłaty już trafiły do wielu potrzebujących, co pokazuje zaangażowanie państwa w wspieranie sektora rolnego.
Źródło: ARiMR