Pomoc suszowa 2023. Jakie opcje mają w tym roku rolnicy?
Na jaką pomoc suszową mogą w 2023 roku liczyć rolnicy? W związku z pytaniem Lubuskiej Izby Rolniczej zadanym ministrowi rolnictwa Henrykowi Kowalczykowi MRiRW przygotowało wyczerpującą informację. Rolnicy mogą się z niej dowiedzieć, gdzie i w jaki sposób mogą zgłosić się po pomoc, jeśli dotknęły ich skutki susz w 2022 roku.
Lubuska Izba Rolnicza zapytała ministra rolnictwa, czy w 2023 roku pojawi się pomoc dla rolników poszkodowanych przez suszę w roku ubiegłym.
Izba zwróciła się do ministra w związku z jego wypowiedziami i deklaracjami. Powołała się przy tym na słowa, które 19 października 2022 r. padły w Kalsku podczas spotkania z lubuskimi rolnikami. Wtedy to, minister Kowalczyk zapewniał, iż rolnicy poszkodowani przez suszę otrzymają pomoc suszową w 2023 roku.
Spis treści
Przygotowania do wiosennych prac
Aktualnie rolnicy przygotowują się do wiosennych prac polowych. LIR wskazuje, iż przede wszystkim zaopatrują się w środki do produkcji. W piśmie do ministerstwa Izba przypomina, iż zeszłoroczne dochody z powodu suszy często nie pokrywały kosztów produkcji
„Dlatego też Lubuska Izba Rolnicza zwraca się z zapytaniem, na jakie wsparcie mogą liczyć rolnicy w tej kwestii i kiedy ta pomoc zostanie uruchomiona” – czytamy w piśmie wysłanym do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Pomoc suszowa 2023
W związku z tym pytaniem ministerstwo przesłało odpowiedź na ręce Stanisława Myśliwca, prezesa Lubuskiej Izby Rolniczej. W piśmie tym, opublikowanym przez LIR, czytam, iż producenci rolni poszkodowani w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, w tym suszy mogą ubiegać się o:
- kredyt preferencyjny
- udzielenie przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego kilku rodzajów pomocy
- odroczenie i rozłożenia na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości
- udzielenie ulg w podatku rolnym
Oto kilka opcji pomocy suszowej 2023, z jakiej mogą skorzystać rolnicy. Poniżej za szczegółami opisujemy poszczególne możliwości.
Czytaj więcej: Dofinansowanie ogrodzenia chlewni. Kończy się nabór
Jakie opcje mają rolnicy?
Jak wyjaśnia ministerstwo producenci rolni poszkodowani w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, w tym suszy mogą ubiegać się o kredyt preferencyjny. Po pierwsze, chodzi o kredyt obrotowy na wznowienie produkcji w
gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej. Po drugie, o kredyt na odtworzenie środków trwałych.
Inną opcją wsparcia może być udzielenie przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pomocy
w opłaceniu bieżących składek na ubezpieczenie społeczne. Ponadto można uzyskać pomoc na regulowanie
zaległości w formie odroczenia terminu płatności składek i rozłożenia ich na dogodne raty. Można również poprosić o umorzenie w całości lub w części bieżących składek. O ten rodzaj pomocy rolnik musi wnioskować sam.
Kolejną opcją pomocy suszowej 2023 jest zastosowanie przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa odroczenia i rozłożenia na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Ponadto Ośrodek może też zastosować ulgi w opłatach czynszu. Może również umorzyć raty płatności czynszu z tytułu umów dzierżawy. Wszystkie te formy pomocy rozpatrywane są na indywidualny wniosek producenta rolnego.
Ostatnią opcją wymienioną przez MRiRW w piśmie przesłanym do LIR jest udzielenie przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast ulg w podatku rolnym. To także pomoc, która rozpatrywana jest na indywidualny wniosek producenta rolnego.
Pomoc suszowa 2023 – podsumowanie
Szczegóły pomocy, zwłaszcza informacje o podstawie prawnej wymienionych wyżej możliwości, można znaleźć na stronie Lubuskiej Izby Rolniczej.
Warto ponadto dodać, że pomoc w spłacie zobowiązań wobec Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, gminy
oraz Krajowego Ośrodek Wsparcia Rolnictwa jest udzielana w formule pomocy de minimis.
Źródło: LIR