Pomoc dla producentów zbóż 2024. Kto dostanie?
Rząd szykuje w 2024 roku pomoc dla producentów zbóż. Mają ją otrzymać ci, którzy ucierpieli z powodu napływu ziarna z Ukrainy. Tymczasem ceny zbóż na światowych rynkach są niezwykle niskie.
Informacje na temat nowej formy pomocy przekazał podczas konferencji prasowej we wtorek 9 kwietnia premier Donald Tusk.
Według informacji premiera, rozmowy na ten temat będą się toczyć w najbliższych dniach w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Spis treści
Pomoc dla producentów zbóż 2024. Kto dostanie?
Prace związane z wprowadzeniem nowej formy pomocy są na razie na wczesnym etapie. Z tego powodu nie znamy zbyt wielu szczegółów. Co jednak wiemy?
Pomoc mają otrzymać rolnicy, którzy ucierpieli w związku z pojawieniem się w Polsce zboża z Ukrainy. Chodzi więc o tych producentów, którzy nie z własnej winy znaleźli się w trudnej sytuacji, wywołanej wjazdem ukraińskiego zboża.
Portal bankier.pl, zwrócił uwagę, iż premier zapowiedział, że szczegółowe rozwiązania zostaną przedstawione po rozmowach w ministerstwie rolnictwa. Wtedy dowiemy się, jak będzie wyglądała pomoc dla producentów zbóż.
„Ja będę musiał mieć 100-procentową pewność, że wydanie tak dużej kwoty – mówimy tu o 2 mld zł – pomoże w rozładowaniu rynku zbożowego i przyniesie satysfakcję przede wszystkim rolnikom” – powiedział premier, cytowany przez portal bankier.pl.
Czytaj także: Profesjonalny serwis Kubota. Klucz do długowieczności ciągnika
Czytaj także: Zamienniki oryginalnych części Kubota. Czym grozi ich używanie?
Pieniądze nie dla pośredników i firm transportowych
W czasie konferencji szef rządu zapowiedział również, że wprowadzone mechanizmy mają zapobiegać sytuacjom, w którym pieniądze trafiłyby do pośredników, traderów lub dużych firm transportowanych. Pomoc dla producentów zbóż ma być przekazana wyłącznie rolnikom.
Ponadto pojawiła się zapowiedź możliwości w prowadzenia nowych mechanizmów ograniczających napływ żywności z Ukrainy. Moa tu nie tylko o zbożu, ale także o innych produktach. Decyzje w tej sprawie mają być podejmowane w najbliższych miesiącach.
Ceny zbóż na świecie
Tymczasem na światowych giełdach ceny zbóż są bardzo niskie. Wpływa na to kilka czynników. Po pierwsze, przyczyną jest aktualny handel zbożami, a także prognozy nowych zbiorów. Portal AgroFakt.pl zwraca uwagę, iż szczególne znaczenie ma tutaj wysokie tempo eksportu rosyjskich zbóż. Dlatego też pomoc dla producentów zbóż w Polsce może być istotnym czynnikiem wspierającym polskich rolników.
„Eksport pszenicy, jęczmienia i kukurydzy w marcu oszacowano na 6,0 mln ton. Tymczasem w lutym było to 4,9 mln ton. Z tego największą część eksportu stanowi pszenica. Jej wysyłki szacuje się na 4,9 mln ton, co stanowi największą ilość od września 2023 r. W obecnym sezonie do tej pory Rosja wyeksportowała 39,1 mln ton pszenicy” – czytam na AgroFakt.pl.
Ponadto deszczowa pogoda jest powodem do niepokoju w wielu krajach Europy Zachodniej. Natomiast w Rosji eksperci spodziewają się dużych zbiorów pszenicy.
Źródło: bankier.pl