Paliwo E85. Nowy pomysł dobry dla polskiego rolnictwa?
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest zainteresowane wprowadzeniem na polski rynek nowego rodzaju paliwa. Ma to być paliwo E85. Czym się charakteryzuje ten typ? Jak może wpłynąć na polskie rolnictwo? Wyjaśniamy.
Polska od lat stara się obniżać bilans emisji spalin do atmosfery. Wśród najnowszych pomysłów jest wprowadzenie na rynek nowego ekologicznego paliwa. Zainteresowało się nim w ostatnim czasie ministerstwo rolnictwa. Zaś nowy minister obył już spotkanie w tej sprawie z naukowcami z Politechniki Warszawskiej.
Spis treści
Paliwo E85. Czym jest?
Nowy rodzaj paliwa miałby się składać w 85 proc. z biokomponentów, a konkretnie etanolu. Ponadto do tak przygotowanej mieszanki dodawane byłyby jedynie składniki smarujące – donosi portal Gazeta.pl.
Zaletą paliwa E85 byłoby to, że jest bardzo ekologiczne. Rośliny, z których ma być ono robione, w toku życia eliminują CO2 z powietrza. Jak wskazuje portal Gazeta.pl, to zaś oznaczałoby praktycznie zerowy bilans emisyjny w stosunku do spalin wydostających się z rury wydechowej pojazdu.
Co więcej, auto używające takiego paliwa według deklaracji ministerstwa rolnictwa mogłoby być bardziej ekologiczne od elektryka. Ten typ paliwa szeroko wykorzystuje się w Brazylii.
Czytaj także: 50-lecie marki Kubota w Europie!
Czytaj także: Rynek ciągników w 2023 roku. Kubota na podium w podsumowaniu roku!
Co nowe paliwo dałoby polskiemu rolnictwu?
Wśród zalet nowego paliwa jest fakt, iż jego produkcja wyraźnie wsparłaby polskich rolników. Do stworzenia takiego paliwa potrzebne byłyby plony w postaci np. zboża czy ziemniaków.
Paliwo E85 bylibyśmy jako Polska w stanie produkować sami. Nie potrzebne byłby składniki obcego pochodzenia. To zaś przełożyłoby się na niższą cenę nowego paliwa od klasycznej benzyny i mniejsze jej uzależnienie od sytuacji międzynarodowej.
Problem w tym, że obecnie na polskich drogach mamy niewiele samochodów, które przystosowano do benzyny E85.
Działania resortu rolnictwa
Produkcją nowego paliwa interesuje się Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Minister rolnictwa Czesław Siekierski wraz z dyrektorem generalnym MRiRW Bogusławem Wijatykiem spotkali się z naukowcami z Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej oraz Wojskowej Akademii Technicznej.
Celem spotkania było wypracowanie koncepcji produkcji takiego paliwa. Kiedy mogłoby się ono pojawić na polskich stacjach? Nawet w ciągu kilkunastu miesięcy.
Źródło: Gazeta.pl