Ochrona przed ASF. Ruszył nabór wniosków o pomoc
Ochrona przed ASF to jedno z ważnych zadań dla hodowców świń w ostatnim czasie. Informujemy więc, że właśnie ruszył nabór wniosków o pomoc w ramach wsparcia „Inwestycji zapobiegających zniszczeniu potencjału produkcji rolnej”. Jednak pomocy mogą skorzystać nie tylko hodowcy. Oto szczegółowe informacje.
Wnioski o wsparcie ochrony przed ASF rolnicy mogą składać od 28 grudnia 2022 roku. Termin składania dokumentów upływa zaś 24 lutego 2023 roku.
ARiMR przypomina, iż z tej oferta pomocy mogą skorzystać rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje gospodarstwa przed ASF. Co ważne, o pieniądze mogą się starać również spółki wodne. Na co mogą one przeznaczyć pieniądze? Na inwestycje w urządzenia chroniące gospodarstwa przed suszą czy powodzią.
Spis treści
Ochrona przed ASF
Kto dokładnie może dostać pieniądze? Po pierwsze ze wsparcia mogą skorzystać rolnicy, którzy zajmują się chowem lub hodowlą nie mniej niż 50 świń. Bądź też zrealizowali zobowiązania rolno-środowiskowe w ramach wariantu 7.4 – zachowanie lokalnych ras świń.
Pomoc można otrzymać w wysokości do 100 tys. zł. Będzie to refundacja maksymalnie do 80 proc. kosztów zrealizowanej inwestycji.
Jakie inwestycje związane z ochroną przed ASF wchodzą w grę? ARiMR wymienia następujące pozycje:
- utworzenie lub zmodernizowanie niecki dezynfekcyjnej;
- wyposażenie gospodarstwa w urządzenie do dezynfekcji;
- budowa lub przebudowa magazynu do przechowywania słomy dla świń;
- zakup silosu na paszę gotową do bezpośredniego spożycia przez świnie i wykonanie robót związanych z jego posadowieniem;
- przebudowa czy remont, które doprowadzą do utrzymywania świń w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach;
- wykonanie ogrodzenia chlewni.
Czytaj również: Spis stanu stada. Czy zrobiłeś go w 2022 roku?
Ochrona przed suszą oraz powodzią
Ponadto o pomoc mogą ubiegać się także spółki wodne lub ich związki. Ta grupa ma szansę otrzymać maksymalnie 1 mln zł na ochronę przed suszą oraz powodzią.
Co więc można dofinansować w ramach tej pomocy? Otóż jak podaje ARiMR, może to być zakup sprzętu do utrzymywania urządzeń wodnych służących zabezpieczeniu gospodarstw przed zalaniem. Pieniądze mogą być również przeznaczone na wykonanie robót na urządzeniach melioracji wodnych w celu zabezpieczeniu gospodarstw
przed skutkami suszy lub powodzi.
Podobnie jak w przypadku ochrony przed ASF, także i w tym przypadku limit dofinansowania wynosi 80 proc. kosztów zrealizowanej inwestycji.
Źródło: ARiMR