Obsługa ciągnika w czasie żniw. Jak dbać, by pracował wydajnie?
Obsługa i kontrola ciągnika w czasie żniw wymaga szczególnej staranności, gdyż jest to okres bardzo intensywnej pracy. Codzienne staranne sprawdzenie maszyny pozwoli zminimalizować ryzyko awarii, a tym niepotrzebnych przestojów.
Zakres czynności wykonywanych przy kontroli ciągnika podczas prac żniwnych w zasadzie nie odbiega od czynności wykonywanych podczas obsługi codziennej. Ich zakres dla każdego modelu marki Kubota producent przewidział w instrukcji obsługi maszyny. Jednak z uwagi na specyfikę pracy ciągnika podczas żniw, szczególną uwagę należy zwrócić na kilka podzespołów maszyny.
Spis treści
Układ chłodzący ciągnika podczas żniw
Układ chłodzący ciągnika podczas prac żniwnych pracuje w ekstremalnych warunkach. Znaczne zapylenie, a także wysokie temperatury sprawiają, że jest on maksymalnie obciążony. Jeśli nie będzie działał z pełną wydajnością, to skutkiem może być przegrzanie silnika, a w efekcie poważna i kosztowna awaria.
Sprawdzenie poziomu płynu w układzie chłodzącym to oczywiście podstawa. Poziom płynu sprawdzamy na zbiorniczku wyrównawczym. Powinien mieścić się między zakresem maksimum i minimum, najlepiej w jego połowie. Uzupełniamy go rzecz jasna tym samym rodzajem płynu, który już jest w chłodnicy. Warto też kontrolować uważnie stan wszystkich przewodów i połączeń. Ich nieszczelność spowoduje bowiem ubytek płynu, a w efekcie spadek wydajności układu chłodzenia.
Czytaj także: Jak dbać o ciągnik, żeby długo służył?
Czytaj także: Filtr oleju Kubota i oryginalny olej silnikowy Kubota. Jak współpracują?
Obsługa ciągnika w czasie żniw: czystości chłodnic
Bardzo ważną czynnością obsługi ciągnika w czasie żniw jest kontrola stanu czystości siatki chłodnicy. Znaczne zapylenie podczas pracy na polu oraz bliskie sąsiedztwo z pracującym kombajnem sprawiają, że osadzają się na nich fragmenty koszonych roślin, ale także gruba warstwa kurzu. Kurz i pozostałości roślinne należy bezwzględnie usunąć. Czynność nie jest praco- i czasochłonna, warto więc ją przeprowadzić nawet kilka razy w ciągu dnia pracy. Analogicznie postępujemy w przypadku chłodnic. Utrudniony przepływ powietrza przez chłodnicę może skutkować niebezpiecznym wzrostem temperatury w układzie chłodzenia i potencjalnym uszkodzeniem silnika.
Zanieczyszczone chłodnice to także obniżona wydajność pracy układu klimatyzacyjnego. Tym samym także niższy komfort pracy operatora ciągnika.
Sprawdzenie stanu czystości filtrów powietrza
Znaczne zapylenie podczas prac żniwnych sprawia, że także filtr powietrza ulega szybkiemu zanieczyszczeniu. W efekcie przepływ powietrza do silnika będzie utrudniony. Skutkiem będzie nie tylko zdławienie mocy silnika, ale również zwiększone zużycie paliwa. Pamiętajmy też o wyczyszczeniu zaworu przeciwpyłowego (wydechowego), który znajduje się na obudowie filtra powietrza.
Nie należy zapominać w czasie obsługi ciągnika w czasie żniw także o filtrze kabinowym. Zanieczyszczony blokuje bowiem dopływ powietrza do kabiny, a tym samym zmniejsza wydajność działania układu klimatyzacyjnego.
Obsługa ciągnika w czasie żniw i na co dzień
Powyżej wymieniliśmy tylko niewielki zakres czynności, na jakie należy zwrócić uwagę, kontrolując ciągnik podczas żniw. Pełna lista czynności, jakie należy wykonać w ramach obsługi codziennej, znajduje się w instrukcji obsługi maszyny. Skrupulatnie wykonywana obsługa codzienna pozwoli zauważyć nawet niewielkie usterki i niedomagania. Jeśli nie zostaną odpowiednio wcześniej usunięte, mogą być przyczyną poważniejsze awarii. W efekcie zaś nawet unieruchomienia ciągnika podczas najbardziej intensywnych prac.
Wymieniając filtry lub materiały eksploatacyjne, należy korzystać z produktów sygnowanych logo Kubota. Tylko oryginalne części i materiały eksploatacyjne są idealnie dopasowane do charakterystyki ciągników Kubota. Dzięki temu zapewniają wysoką wydajność i długą żywotność maszyny.