Moc i zwrotność w kompaktowym rozmiarze
Kubota wprowadza na rynek nowy miniciągnik L1361 o mocy 36 koni. O tym, co nowego oferuje nowa japońska maszyna, w jakich zastosowaniach się sprawdzi i gdzie można ją przetestować opowiada Andrzej Zynek – regionalny kierownik sprzedaży Kubota.
Zacznijmy od nazewnictwa – nowa seria to również nowa terminologia. Jak odczytać nazwę „L1361”?
Nazewnictwo jest podobne jak w seriach M5 i M7 – naszych flagowych maszyn rolniczych. Do tej pory ciągniki w tym segmencie były nazywane tylko według mocy. Kubota L1361 to pierwszy ciągnik serii L1 o mocy 36 KM serii pierwszej – stąd oznaczenie L1361. Następnie wprowadzimy serię L2 – trochę większych traktorów, z kolei seria B20 zmieni się w B1. Nazwy nowych modeli w tej serii będą nadawane według tego samego schematu.
W jakich zastosowaniach najlepiej sprawdzi się nowy model ciągnika średniej mocy zaprezentowany przez Kubotę?
Nowy model znajdzie zastosowanie zarówno w pracach komunalnych – na przykład przy koszeniu, przy pracy z glebogryzarką, posypywarką czy nawet z niewielkim agregatem uprawowo-siewnym oraz w innych pracach, gdzie potrzebna jest zwrotna maszyna. Ta maszyna świetnie się sprawdzi przy uprawie truskawki czy borówki. Średnica zawracania w nowej Kubocie L1361 wynosi tylko 2,5 metra. Przy traktorze o tych gabarytach, jest to promień skrętu który robi wrażenie.
Jakie inne cechy sprawiają, że L1361 będzie się sprawdzać właśnie w tych zastosowaniach?
Kubota L1361 ma minimalną szerokość 1290 mm przy wadze 1220 kilogramów, jest to maszyna która bez problemu poradzi sobie również przy odśnieżaniu chodników. Waga ciągnika jest przy tych pracach bardzo ważna, gminy przetargach bardzo często wymagają żeby maszyna odśnieżająca z osprzętem – na przykład posypywarką oraz solą była nie cięższa, niż na przykład 1,5 tony. Ta maszyna spełni wymagania, a także doskonale sprawdzi się w powierzonych jej zadaniach dzięki swojej zwrotności.
Jaką przewagę daje niski promień skrętu w pracach, do których Kubota L1361 została stworzona?
Przy uprawie owoców ciągnik pracuje w wąskich międzyrzędziach, ważne jest więc żeby traktor wjechał z jednego międzyrzędzia w drugie przy jednym nawrocie. W maszynach komunalnych Kuboty gdzie zapewniony jest napęd na przednią oś, zastosowana jest przekładnia stożkowa która zapewnia bardzo dużą zwrotność. Taka przekładnia jest przy tym bardzo żywotna. Maszyny są produkowane w Japonii przy zachowaniu bardzo restrykcyjnych warunków produkcyjnych.
Co jeszcze można powiedzieć o przekładni w tym ciągniku?
Przekładnia, w jaką wyposażony jest nowy ciągnik oferuje dwa zakresy prędkości przy skrzyni czterostopniowej, co daje użytkownikowi do dyspozycji 8 biegów do przodu i 2 biegi do tyłu. Przy przekładni mechanicznej maksymalna prędkość Kuboty L1361 wynosi 25 km/h, zamontowanie przekładni hydrostatycznej zwiększa maksymalną prędkość o 0,5 km/h. Przy przekładni hydrostatycznej do dyspozycji użytkownika są trzy zakresy prędkości, co pozwala na pracę z maszyną w bardzo różnych warunkach – przy opryskach czy zbiorach owoców, gdzie potrzebna jest prędkość bardzo mała, jak i przy pracach komunalnych – kiedy ważny jest czas i szybkość wykonania zadania.
Jaką jednostkę napędową zastosowano w ciągniku Kubota l1361? Jakie są osiągi tego silnika?
Trzeba tutaj zaznaczyć, że Kubota jest największym producentem silników wykorzystywanych w przemyśle – zarówno przy agregatach prądotwórczych, gdzie jednostki napędowe pracują non stop przez wiele lat, przy agregatach chłodniczych, różnego rodzaju koparkach. Japońskie silniki są bardzo proste, a tej klasie mocy pozbawione wszelkiej elektroniki komplikującej konstrukcję i za to są chwalone przez klientów. W Kubocie L1361 zamontowany jest silnik trzycylindrowy o pojemności 1826 cm3, co pozwala na wygenerowanie momentu obrotowego 123 NM. Przy takim momencie obrotowym trudno znaleźć maszyny, z którymi ten miniciągnik sobie nie poradzi.
Czy można tu zaliczyć również maszyny uprawowe?
Tak naprawdę ograniczeniem jest tutaj waga maszyny. Należy pamiętać, że jeszcze 20 lat temu podstawowy ciągnik we polskim rolnictwie miał trochę ponad 20 KM, a przez wiele lat był wykorzystywany przy większości prac uprawowych. Kubota L1361 to maszyna nowa, japońska, oszczędną, z napędem na cztery koła, aczkolwiek lżejsza od wspomnianej konstrukcji. Nie bał bym się nawet, jeśli ktoś wykorzystywałby Kubotę L1361 do orki niewielkiego pola z pługiem dwuskibowym.
Jaki system hydrauliczny jest zamontowany w Kubocie L1361?
Wydajność układu wynosi 28,3 l/min, taka wartość pozwala na pracę z ładowaczem czołowym jeśli użytkownik będzie miał taką potrzebę.
Miniciągniki to nie tylko prace przy owocach miękkich i prace komunalne, jakie inne branże są zainteresowane tą konstrukcją?
W tym momencie bardzo ciekawa branża, która wyraziła zainteresowanie Kubotą L1361 jest szeroko pojęta branża turystyczna – hotele, stadniny, ośrodki wypoczynkowe i inne obiekty które wymagają pracy przy zieleni.
Gdzie i kiedy będzie można zobaczyć nowy miniciągnik Kubota w pracy?
Pierwsze miejsce, w którym można było zapoznać się z nowym ciągnikiem były targi Agrotech w Kielcach, gdzie maszyna miała swoją polską premierą. Tam wielu klientów oglądało maszynę i siadało za jej kierownicą. Maszyny demonstracyjne są dostępne u dealerów Kubota, natomiast od 20 kwietnia prezentujemy ciągnik na pokazach Kubota Tractor Show.
W towarzystwie jakich maszyn prezentowany jest ciągnik Kubota L1361 na pokazach Demo Tour?
Kubota od pewnego czasu współpracuje z producentami maszyn towarzyszących. Zależy nam zawsze, żeby były to maszyny dobrej jakości, dlatego na pokazach polowych Kubota L1361 współpracuje z kosiarkami bijakowymi czy rotacyjnymi czołowych producentów. Oprócz naszego nowego modelu, na Demo Tour pokazujemy nasze kosiarki – od najmniejszych modeli GR1600 o szerokości koszenia 107 cm, aż do największych modeli. Prezentujemy również pojazdy uniwersalne RTV X900 czy inny miniciągnik – B1820 DST, który jest jedynym traktorem w swojej klasie ze wspomaganiem kierownicy.
Tekst archiwalny. Pochodzi z nr 2 (14) 2017 magazynu “Made in Kubota”.