Kultywator międzyrzędowy Kubota IC oraz interfejs prowadzenia Kubota GI
Uzyskanie wysokich plonów to warunek opłacalności rolniczej produkcji roślinnej, dlatego producenci maszyn konkurują w dostarczaniu na rynek rozwiązań wspierających prawidłowy wzrost roślin. Kultywator międzyrzędowy Kubota IC oraz interfejs prowadzenia Kubota GI to ultranowoczesny zestaw wspierający optymalny wzrost upraw.
Marka Kubota proponuje urządzenia do mechanicznego odchwaszczania upraw rzędowych i zbóż opatrzone oznaczeniem IC. Absolutną precyzję ich działania zapewniają z kolei interfejsy prowadzenia Kubota IG.
Spis treści
Warianty kultywatora międzyrzędowego Kubota serii IC
Seria kultywatorów międzyrzędowych Kubota IC3000 obejmuje 4 modele o podstawowej szerokości ramy 2,84 m (model sztywny) oraz 4,8 m (modele składane). Modele składane różnią się maksymalną szerokością ramy po rozłożeniu. W modelu IC3640F wynosi ona 6,40 m a w modelu IC3770F aż 7,70 m. Lista opcji jest bardzo długa i obejmuje: bronę palcową, gwiazdę odchwaszczającą, dyski boczne, regulowane dyski obrotowe, deflektory boczne oraz redlice obsypujące. W zależności od modelu hydrauliczna kontrola sekcji stanowi wyposażenie standardowe lub opcję – wszystko po to, aby maszyna towarzysząca mogła osiągnąć maksymalną wydajność działania w uprawach o specyficznej charakterystyce.
Kultywator międzyrzędowy serii Kubota IC4000F jest dostępny w szerokościach roboczych od 8,10 do 12,10 m. Został on wyposażony w zintegrowany układ zawieszenia. Dzięki temu maszyna doskonale współgra z interfejsem prowadzenia, co przy tak dużej szerokości roboczej stanowi warunek sukcesu. Zależnie od modelu hydrauliczna kontrola sekcji stanowi wyposażenie standardowe lub jest opcjonalne. Również tutaj lista opcji jest bardzo długa i obejmuje podobne elementy co w przypadku mniejszej serii.
Czytaj także: Oryginalne części Kubota – trwałość i jakość
Czytaj także: Dlaczego warto wybierać oryginalne części zamienne Kubota?
Zalety kultywatora międzyrzędowego Kubota serii IC
Precyzyjne działanie kultywatora międzyrzędowego Kubota IC pozwala na podcinanie korzeni chwastów jak najbliżej roślin, unikając jednocześnie uszkadzania upraw. Kultywator spulchnia też glebę po opadach deszczu, intensyfikując wymianę wody i powietrza, wspomagając wschody nasion i wspierając reakcje fizyko-chemiczne.
Co więcej, mechaniczne pielenie ogranicza wydostawanie się wody na powierzchnię ziemi, wywierając korzystny wpływ na tworzenie jej rezerwy. Chroni też wilgotność gleby. Oczywiście podczas działania kultywatora międzyrzędowego Kubota serii IC prosta linia w rzędzie jest zagwarantowana. Maszynę tę wyróżnia konstrukcja ramy pozwalająca na jej dopasowanie do różnych typów upraw oraz preferowanej szerokości rzędów. Również szerokość robocza jest regulowana, gdyż poszczególne rzędy dają się dezaktywować. Co istotne, na całej szerokości roboczej operator ma możliwość precyzyjnej kontroli głębokości działania oraz nacisku.
Modele interfejsu prowadzenia Kubota serii IG
Do współpracy z kultywatorami międzyrzędowymi Kubota IC stworzono interfejsy prowadzenia serii IG. Ich zadaniem jest zapewnienie optymalnej precyzji pielenia mechanicznego w rzędzie.
Interfejs prowadzenia Kubota GI2000 to lżejszy wariant (waga 965 kg) współpracujący z kultywatorami do 6,00 m szerokości roboczej. Oferuje on doskonałą zwrotność oraz płynną regulację wysokości i rozstawu kół. Boczne przesunięcie do 25 cm w każdą stronę oraz sterowanie za pomocą kamery HD i opcjonalnego czujnika upraw to czynniki wpływające nie tylko na precyzję pielenia, ale również na osiąganie imponującej prędkości roboczej. Automatyzacja sterowania procesem pielenia znacznie odciąża operatora, co jest zaletą nie do przecenienia podczas prac na uprawach o dużym areale. Kamera odróżnia rośliny uprawne od chwastów na podstawie analizy kolorymetrycznej czyli rozpoznawania różnic w odcieniach zieleni lub profilu kolorów RGB. System ten zdaje rezultat również w sytuacji, gdy uprawy mają wyższy poziom wzrostu.
Kolejna warta wymienienia cecha interfejsu prowadzenia Kubota GI2000 to koła kotwiczące wyróżniające się największą średnicą na rynku, dzięki którym urządzenie jest w stanie utrzymać kultywator na właściwym torze nawet przy nierównościach terenu jak pagórki. Jednocześnie duże koła oznaczają, że nie występuje zjawisko spychania kultywatora z wyznaczonego toru.
Kubota GI3000 to cięższy wariant interfejsu prowadzenia (1020 kg). Jest on przystosowanym do współpracy z kultywatorami o szerokości roboczej od 6 do 12 metrów. Wyposażenie odpowiadające za samosterowanie jest analogiczne jak w lżejszym modelu Kubota GI2000, analogiczne są też zalety obu produktów.
Kultywator międzyrzędowy Kubota IC oraz interfejs prowadzenia Kubota GI – ultranowoczesny zestaw wspierający optymalny wzrost upraw – podsumowanie
Bardzo szeroka gama kultywatorów międzyrzędowych pokazuje zaangażowanie marki Kubota w zapewnienie najwyższych plonów w produkcji roślinnej. Ponadto jest dowodem na przekonanie Kuboty, iż środki chemiczne można ograniczyć dzięki mechanicznemu zabiegowi odchwaszczania. Dla operatora ich zastosowanie niesie liczne korzyści. Są wśród nich możliwość precyzyjnego dostosowania sprzętu do indywidualnych potrzeb dzięki bogatej liście opcji. A ponadto łatwa i precyzyjna regulacja zwiększająca szybkość i komfort przeprowadzenia zabiegu usunięcia chwastów.
Co więcej, producent obiecuje wysoką prędkość roboczą (do 15 km/h) oraz doskonałe kopiowanie terenu i penetrację. Kultywatory międzyrzędowe oraz interfejsy prowadzenia Kubota to ciekawa propozycja dla gospodarstw chcących zintensyfikować produkcję roślinną.