Krajowy Plan Strategiczny dla rolników. Mogą pojawić się zmiany
Krajowy Plan Strategiczny związany jest ze Wspólną Polityką Rolną Unii Europejskiej. Każdy z krajów tworzy własny KPS, który ma wpisywać się w założenia WPR Unii. W czwartek minister rolnictwa, Henryk Kowalczyk, powiedział na konferencji w Senacie, że istnieje jeszcze możliwość wprowadzenia zmian do Krajowego Planu Strategicznego.
Warto przypomnieć, że Polska przyjęła już ustawę wprowadzającą KPS dla WPR na lata 2022–2027. To, czego jednak brakuje to rozporządzenia do ustawy. Jak przyznał Kowalczyk na konferencji, pojawiło się bardzo dużo uwag do Planu.
Spis treści
Krajowy Plan Strategiczny i Zielony Ład
Konferencja, w której wziął udział minister Kowalczyk, odbyła się pod hasłem: „Zielony Ład w rolnictwie a realizacja Krajowego Planu Strategicznego”. Dodajmy przy okazji, iż KPS powinien uwzględniać założenia Zielonego Ładu i Wspólnej Polityki Rolnej UE.
Minister Henryk Kowalczyk odniósł się na spotkaniu do obaw, które mają rolnicy, w związku z koniecznością wprowadzenia wytycznych Zielonego Ładu. Kowalczyk powiedział, że sama idea Europejskiego Zielonego Ładu jest dobra. Natomiast, jego zdaniem, poszczególne zapisy mogą budzić kontrowersje i obawy rolników.
Obecny na spotkaniu komisarz ds. rolnictwa UE Janusz Wojciechowski dodał, iż Zielony Ład nie jest prawem. Jest natomiast programem czy też strategią. W związku z tym zawiera różne założenia, których kraje nie muszą zrealizować w pełni. Dodatkowo podkreślił, iż tej strategii nie wynikają bezpośrednio obowiązki dla rolników, a raczej zachęty, służące do realizacji określonych celów.
– Przykładowo: Komisja Europejska założyła, że 25 proc. gruntów w UE będzie pod uprawami ekologicznymi. Polska zapisała w Krajowym Planie Strategicznym , że będzie to 7 proc. i jest na to zgoda – wyjaśniał Janusz Wojciechowski.
Jeśli zaś chodzi o związek Krajowego Planu Strategicznego i Wspólnej Polityki Rolnej UE na lata 2022–2027, to minister Kowalczyk dodał, iż każdy kraj członkowski ma możliwość dokonania ośmiu zmian w tym planie w trakcie jego realizacji.
KPS już przyjęty, ale są uwagi
– Przyjęliśmy już ustawę wprowadzającą Krajowy Plan Strategiczny dla WPR na lata 2022–2027, potrzebne są jeszcze rozporządzenia – przypomniał minister Kowalczyk. Dodał jednak, że „napłynęło bardzo dużo uwag, które są teraz analizowane”. – Jest możliwość wprowadzenia zmian do Krajowego Planu Strategicznego (…). Będziemy wsłuchiwać się we wszystkie uwagi – powiedział wicepremier.
Przeczytaj również: Wspólna Polityka Rolna. Co zawiera plan strategiczny?
Minister zauważył także: – Musimy pamiętać o jednym – mamy określoną pulę środków i ona musi być podzielona po jak najszerszych konsultacjach – tłumaczył. Dodał też, że nie ma możliwości zrealizowania wszystkich postulatów, a to dlatego, że istnieją rozbieżne oczekiwania poszczególnych branż.
Źródło: MRiRW