Kongres Produkcji Podstawowej odbył się w Warszawie
Kongres Produkcji Podstawowej to nowa inicjatywa, której druga edycja zakończyła się pod koniec października w Warszawie. Kongres ma łączyć doradców i ekspertów z dziedziny rolnictwa z samymi rolnikami. Tegoroczną edycję zdominował temat Europejskiego Zielonego Ładu.
Współorganizatorem wydarzenia była Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych. Jej przewodniczący, Marian Sikora, zwrócił uwagę na wagę produkcji podstawowej w całej gospodarce.
– Wszystko się zaczyna od produkcji podstawowej, zarówno roślinnej, jak i zwierzęcej. Od tego, jak i ile rolnicy
wyprodukują, zależy potem, co będzie mógł przetwarzać przemysł spożywczy oraz co konsumenci będą
mogli kupić w sklepach – powiedział Sikora.
Spis treści
Kongres Produkcji Podstawowej o Zielonym Ładzie
Jak informują organizatorzy, w tym roku Kongres upłyną pod znakiem rozmów na temat Europejskiego Zielonego Ładu i Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej. Uczestnicy imprezy zwrócili uwagę, iż planowany zmiany będą miały „drastyczny wpływ na produkcję podstawą i wszelką aktywność rolników”.
– Kraje, które mają naturalne możliwości, by utrzymywać wysoką produkcję żywności lub ją nawet zwiększać, muszą to czynić. To jest obowiązek oraz powinność moralna i etyczna wobec reszty świata – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa.
Jednocześnie Ardanowski zwrócił uwagę, iż nikt nie kwestionuje celów Europejskiego Zielonego Ładu. Jednak zdaniem byłego ministra, należy pamiętać, że założenia Zielonego ładu powstawały przed wybuchem epidemii Covid-19, wojną w Ukrainie oraz kryzysem energetycznym. Więc cała strategia „Od pola do stołu” musi być, zdaniem Ardanowskiego, zweryfikowana.
Czytaj również: Wspólna Polityka Rolna. Co zawiera plan strategiczny?
Bezpieczeństwo żywnościowe równie ważne
Innym istotnym tematem poruszanym na Kongresie była kwestia bezpieczeństwa żywnościowego.
Według uczestników Kongresu ostatnie wydarzenia na świecie pokazują, że Polska nie może dopuścić do uzależnienia się od dostaw żywności. Ponadto uczestnicy zwrócili uwagę, że nasz kraj powinien robić wszystko, żeby jak najwięcej żywności eksportować oraz kontrolować import.
Sukces polskiej żywności
Nie zabrakło także głosów, które zwracały uwagę na powodzenie polskiej żywności na świecie.
Przedstawiciele Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa zaprezentowali dane, które pokazują, że eksport polskiej żywności rośnie.
– W zeszłym roku wartość eksportu wyniosła 37 mld euro. W tym roku za pierwsze 8 miesięcy jest to już 30 mld euro, czyli wzrost o 27% – powiedział Marcin Wroński Zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Dodał również: – Choć mam świadomość, że ten wzrost wynika z cen transakcyjnych, które w związku z globalną inflacją są bardzo wysokie. Ale trzeba podkreślić, że wolumen sprzedaży też rośnie, choć nie tak szybko, jak ceny. Dzięki zaangażowaniu naszych rolników i przemysłu spożywczego mamy żywność, która jest coraz bardziej ceniona i poszukiwana za granicą – mówił Wroński.
Czym jest Kongres Produkcji Podstawowej?
W założeniu Kongres ma łączyć dwa środowiska. – Kongres Produkcji Podstawowej jest to wydarzenie podczas, którego rolnicy wspierani przez doradców oraz naukę powinni ze sobą rozmawiać o tym jak prowadzić produkcję podstawową w zmieniających się globalnie i lokalnie warunkach – wyjaśnił Witold Boguta, Prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.
Źródło: FBZPR