Kobiety na wsi. Wielka siła, której nie można przecenić
Kobiety na wsi to wielka siła i potencjał, którego nie można przecenić. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, życząc wszystkim kobietom sukcesów i satysfakcji w codziennym życiu, przyglądamy się sytuacji kobiet na wsiach. Nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie.
Według danych Eurostatu kobiety w obszarach wiejskich Unii Europejskiej stanowią mniej niż 50% całkowitej populacji. Jednocześnie reprezentują 45% wszystkich osób aktywnych zawodowo. Wśród nich około 40% pracuje w rodzinnych gospodarstwach rolnych.
Ponadto dane pokazują również, że około 30% gospodarstw rolnych w całej UE zarządzanych jest przez kobiety. Najwięcej na Łotwie i Litwie (45%) i najmniej (5-6%) w Holandii i na Malcie.
Spis treści
Kobiety na wsi. Zmiany w ostatnich latach
Jednak jeśli spojrzymy na ostatnich kilka lat, zauważymy wiele zamian. Kobiet na wsi jest coraz więcej, jeżeli spojrzymy na ten temat w ujęciu całej Unii Europejskiej. Udział kobiet w rolnictwie UE urósł, głównie dzięki rozszerzeniu UE w 2004 roku. W krajach, które wówczas dołączyły do wspólnoty, było bardzo dużo gospodarstw rolnych prowadzonych przez kobiety. Dużo więcej niż w przypadku gospodarstw na zachodzie.
Jak sytuacja kobiet na wsi wygląda, jeśli spojrzymy na cały świat? Według badań przeprowadzonych przez Organizację ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ (2018) mniej niż 15% wszystkich posiadaczy ziemskich to kobiety. Na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej kobiety to stanowią 5% właścicielek gruntów, w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach 18%.
Co więcej, mimo iż kobiety odgrywają kluczową rolę w życiu społeczności wiejskich, badania pokazują, że opuszczają wsie częściej niż mężczyźni. To zaś prowadzi do zaburzeń demograficznych i hamuje lokalny rozwój gospodarczy i społeczny.
Jednak, jak czytamy na stronie projektu dRural.eu, który zajmuje się innowacjami dla rolnictwa, główną przyczyną pozostaje nierówność płci. Widać ją na przykład na rynku pracy i w poziomie wynagrodzeń.
Z miasta na wieś
Portal dRural.wu przedstawia historię Laury Zoff, młodej włoskiej przedsiębiorczyni mieszkającej w Cormons. To wieś na północy Włoch. Dwanaście lat temu zdecydowała się rzucić karierę tłumaczki w mieście i przeprowadzić się z mężem na wieś. Jej rodzice mieli farmę, na której hodowali lokalne krowy Pezzata Rossa w osadzie Borgnano di Cormons. Zamienili ją na pensjonat z pięcioma pokojami i produkują sery z surowego mleka.
– Odkąd przeprowadziliśmy się na farmę w 2009 roku, mój mąż i ja poprawiliśmy produkcję sera, cała farma otrzymała certyfikat organiczny, a hodowlę bydła uczyniliśmy zrównoważoną, wysyłając krowy na pastwiska każdego dnia, o ile pozwala na to pogoda – wyjaśnia Laura Zoff.
Najtrudniejszą, najdroższą i najbardziej czasochłonną czynnością, według Zoff, jest papierkowa robota. Laura uważa, że rolniczki potrzebują wsparcia w korzystaniu z nowych technologii.
Czytaj również: Wspólna Polityka Rolna 2023-2027. Ruszają nabory
Sukces kobiet
– Sukces kobiet w obszarach wiejskich to również sukces całego środowiska. Kobiety wykazują znacznie większą empatię wobec wsi niż ich męscy odpowiednicy, którzy skupiają się na wynikach biznesowych – wyjaśnia Diana Lenzi, przewodnicząca Europejskiej Rady Młodych Rolników (CEJA). Jest to stowarzyszenie z siedzibą w Rzymie, które zapewnia komunikację między młodymi rolnikami a decydentami europejskimi.
Cyfryzacja może pomóc w rozwoju gospodarczym tych obszarów i przezwyciężeniu barier płci.
Nowe możliwości, jakie daje cyfryzacja, mogą przyczynić się do rozwiązania problemu migracji kobiet z wiejskich obszarów Europy. Cyfryzacja może poprawić standardy życia na obszarach wiejskich. Zaś nowe i lepsze możliwości zatrudnienia mogą zachęcić więcej kobiet do pozostania.
Źródło: dRural.eu