Jak sprawdzić protokół suszowy 2023?
Rolnicy od kilku dni zastanawiają się, jak sprawdzić protokół suszowy 2023 i gdzie go można znaleźć. Poniżej wyjaśniamy, gdzie szukać dokumentu i kiedy można się go spodziewać.
Warunkiem ubiegania się o pomoc suszową jest „protokół z oszacowania szkód wygenerowany przez aplikację publiczną”. Aby ten protokół uzyskać, należało złożyć wniosek o oszacowanie szkód za pośrednictwem aplikacji suszowej.
Spis treści
Jak sprawdzić protokół suszowy 2023?
Protokół suszowy powinien być dostępny w aplikacji suszowej. Nie wszyscy rolnicy mogą go jednak zobaczyć. Protokoły nie pojawiają się u wszystkich jednocześnie. Każdy musi być zweryfikowany przez odpowiedni urząd i dopiero po weryfikacji jest widoczny w aplikacji.
Wielu rolników już otrzymało zweryfikowane protokoły suszowe 2023. Część musi jednak uzbroić się w cierpliwość.
Czytaj także: Rynek ciągników w listopadzie 2023. Kubota wiceliderem!
Awaria aplikacji suszowej. Jak sprawdzić protokół suszowy 2023?
Część rolników informowała również o awarii w aplikacji suszowej. Niektórzy dzielili się w internecie screenami z aplikacji. Widniał na nich komunikat o tym, iż aplikacja jest chwilowo niedostępna. A także, że trwają prace serwisowe.
Ministerstwo nie wydało komunikatu w sprawie ewentualnej awarii. Nie znamy więc przyczyny niedostępności aplikacji. Być może chodziło o rutynową przerwę techniczną. Być może awarię wywołał duzy ruch użytkowników, którzy chcieli sprawdzić protoków suszowy 2023.
Protokół jest niezbędny
Resort rolnictwa informował wcześniej rolników, iż według przepisów warunkiem ubiegania się o pomoc suszową jest „protokół z oszacowania szkód wygenerowany przez aplikację publiczną”. Aby ten protokół uzyskać, należy złożyć wniosek o oszacowanie szkód za pośrednictwem aplikacji suszowej.
Jak wskazuje ministerstwo, „producent rolny może zgłosić wystąpienie szkód w terminie umożliwiającym ich oszacowanie przez powołaną przez wojewodę Komisję ds. szacowania strat”. Jednak jak wskazuje resort rolnictwa, jest to działanie dodatkowe i nie jest ono obligatoryjne. Zatem nawet jeśli komisja suszowa zbadała uprawy rolnika, ten musi uzyskać protokół suszowy 2023.
Zmiany w suszowym 2023
W tzw. suszowym 2023 wprowadzono pewne zmiany. Rozszerzono możliwość pomocy w 2024 roku. Ma ona dotyczyć tych, w których gospodarstwie rolnym szkody w uprawach owocujących drzew owocowych, owocujących krzewów owocowych lub truskawek szkody powstałe na powierzchni uprawy, objęły co najmniej 30 proc. i mniej niż 70 proc. danej uprawy. Dotyczy to szkód spowodowanych wystąpieniem w 2023 r. przymrozków wiosennych, gradu lub huraganu.
ARiMR wskazuje, iż możliwość uzyskania pomocy powinna wpłynąć na poprawę płynności finansowej rolników. A także pośrednio na wzrost konkurencyjności polskich gospodarstw rolnych na rynku Unii Europejskiej.