Jak dbać o filtr powietrza w ciągniku w czasie żniw?
W czasie żniw ciągnik rolniczy pracuje w warunkach dużego zapylenia. To powoduje szybsze, niż zwykle zanieczyszczenie filtra powietrza. Jego czystość ma natomiast bezpośredni wpływ na wydajność i sprawność silnika, a także zużycie paliwa. Jak więc zadbać o filtr powietrza w ciągniku w czasie żniw?
Z powodu mniejszej ilości opadów ciągniki rolnicze pracują w coraz cięższych warunkach. W związku z niską wilgotnością gleby występuje bardzo duże zapylenie, które ma wpływ na stan filtrów powietrza silnika oraz kabinowego. Zjawisko to potęguje się zwłaszcza podczas kampanii żniwnej.
Spis treści
Jak działa filtr i co daje ciągnikowi?
Dbałość o filtry powietrza w ciągniku rolniczym jest więc niezwykle istotna. Po pierwsze czysty filtr powietrza pozwala na osiągnięcie pełnej mocy, po drugie zapewnia optymalne spalanie, a tym samym obniża koszty eksploatacji. Sprawny filtr, a także szczelny układ dolotowy ma także niebagatelny wpływ na wydłużenie żywotności silnika.
Podczas kontroli filtra warto też sprawdzić stan przewodów powietrza, wszystkie połączenia oraz powierzchnię rur. Ewentualne pęknięcia lub nieszczelności są przyczyną przedostawania się „lewego” powietrza, które nie jest przefiltrowane. Tym samym silnik zasysa drobinki kurzu, które przyspieszają jego zużycie.
Kontrola i regularne czyszczenie filtrów powietrza
Filtr powietrza w ciągniku jest pierwszą i najważniejszą barierą, która chroni układ dolotowy przed kurzem, pyłkami, a nawet drobnymi cząstkami roślin. Sprawdzenie i czyszczenie filtra powietrza jest jedną z czynności, która wchodzi w skład obsługi codziennej ciągnika rolniczego.
– Filtr powietrza czyścimy sprężonym powietrzem. Zawsze w kierunku odwrotnym od kierunku zasysania powietrza do silnika. Mocno zanieczyszczony filtr powietrza w ciągniku warto wymienić, nawet częściej niż zaleca to producent ciągnika – radzi Mariusz Sagan, serwisant firmy Techmlek, autoryzowanego serwisu Kubota.
Do obsługi codziennej należy również sprawdzanie stanu zapełnienia filtra powietrza kabinowego. Jego nieprawidłowe działanie oznacza słabsze działanie układu klimatyzacji, a tym samym niższy komfort pracy. Filtr kabinowy również czyścimy strumieniem sprężonego powietrza.
Czytaj także: Układ chłodzenia w ciągniku podczas lata. Jak o niego dbać?
Czytaj także: Klimatyzacja w ciągniku rolniczym. Jak dbać o nią podczas żniw?
Dlaczego warto stosować oryginalny filtr powietrza w ciągniku Kubota?
Wymieniając filtr na nowy nie warto decydować się na zamienniki. Tylko oryginalne części firmy są bowiem perfekcyjnie dostosowane do parametrów silników Kubota. Są także wykonane z materiałów o właściwej gęstości. Tylko takie, o najwyższej jakości, aprobuje Kubota. Warto wiedzieć, że stosowanie oryginalnych filtrów powietrza przedłuża żywotność silnika, a w efekcie zapobiega kosztownym awariom.