Jak często serwisować kosiarki Kubota?
Profesjonalne kosiarki Kubota to maszyny to maszyny niezwykle wydajne i trwałe. Jednakże, podobnie jak każde inne urządzenie, wymagają okresowej konserwacji i wymiany części eksploatacyjnych. Jak często więc serwisować kosiarki Kubota?
Profesjonalna kosiarka samojezdna Kubota to bardzo solidna maszyna. Każdy model charakteryzuje się dużą wydajnością i doskonałą jakością koszenia. Jednak, jak każda maszyna wymaga odpowiedniego przygotowania do pracy. Dla utrzymania kosiarki Kubota w jak najlepszej kondycji warto ją regularnie serwisować.
Spis treści
Przygotowanie kosiarki do sezonu. Czyszczenie
Po okresie zimowym kosiarkę należy przede wszystkim dokładnie wyczyścić. Po kilku miesiącach zimowego przestoju kosiarce należy się dokładne sprawdzenie. Nie zajmie to wiele czasu, a pozwoli ją dobrze przygotować do ponownej bezproblemowej pracy.
Sprzęt czyścimy w pierwszej kolejności sprężonym powietrzem, a następnie myjemy wodą. Nie używajmy jednak myjki wysokociśnieniowej, gdyż strumień wody pod wysokim ciśnieniem może uszkodzić delikatne elementy maszyny. Zachowujemy także ostrożność w przypadku instalacji elektrycznej. Zalanie jej wodą może być przyczyną awarii i późniejszej kosztownej naprawy. Sprawdzamy także działanie wszystkich dźwigni i przełączników. Powinny pracować lekko i bez zbędnego oporu.
Czytaj także: Profesjonalny serwis Kubota. Klucz do długowieczności ciągnika
Czytaj także: Jaki ciągnik na 10 hektarów? Podpowiadamy!
Przygotowanie kosiarki do pracy. Kontrola techniczna
Przed pierwszym uruchomieniem silnika kosiarki bezwzględnie należy sprawdzić poziom oleju oraz płynu chłodzącego. To podstawowe czynności przed rozpoczęciem sezonu. Zbyt niski pozom oleju to niebezpieczeństwo przegrzania silnika i jego poważnej awarii. Jeśli zbliża się termin wymiany oleju zalecany przez producenta to warto to zrobić jeszcze przed rozpoczęciem sezonu, aby później nie tracić na to czasu w okresie intensywnej pracy.
Bardzo istotną czynnością jest także sprawdzenie stanu agregatu koszącego. Przed wszystkim należy skontrolować wszystkie połączenia, stan przekładni oraz układu napędowego.
Jak często serwisować kosiarki Kubota?
Dla profesjonalnych kosiarek samojezdnych Kubota producent przewiduje 200-godzinne interwały serwisowe. Warto jednak pamiętać, że pierwszy przegląd wypada już po 50 godzinach pracy. Następne już co 200 godzin. Wyjątkiem jest jednak kosiarka Kubota Z122R. Pierwszy przegląd jest wymagany po 8 godzinach pracy, kolejne co 100 godzin.
– Wynika to z innego rodzaju silnika, który zastosowano w kosiarce Z122R. Jest to jedyny model kosiarki Kubota z silnikiem benzynowym, w pozostałych pracują silniki Diesla marki Kubota – wyjaśnia Piotr Makowski, szef serwisu Kubota w Punkcie Sprzedaży ALDO w Ełku.
Warto wiedzieć, że przegląd to nie tylko wymiana oleju i filtrów. Autoryzowany serwis Kubota kontroluje wszystkie podzespoły maszyny. W tym także takie, których nie jest w stanie sprawdzić użytkownik, np. prawidłowość działania układu bezpieczeństwa OPC. Koszt serwisu nie należy do wygórowanych. W przypadku modelu Kubota Z122R wynosi on, wraz z materiałami, około 550 zł brutto. W przypadku przeglądu u klienta należy jednak doliczyć koszt dojazdu serwisu.
Autoryzowany serwis może także naostrzyć noże kosiarki. Warto powierzyć tę czynność specjalistom. Po ostrzeniu nóż musi być również dobrze wyważony. Odpowiednie wyważenie daje pewność wydajnej, a także bezpiecznej pracy oraz trwałości układu napędowego agregatu tnącego.
Poza tym zawsze należy pamiętać o obsłudze codziennej kosiarki. Zakres czynności jakie należy wykonać przed rozpoczęciem pracy znajduje się w instrukcji obsługi maszyny.
Jak często serwisować kosiarki? Oryginalne części Kubota
Ważnym elementem każdej kosiarki są noże tnące. Muszą być wymieniane regularnie, aby zapewnić ich właściwe działanie, ale również bezpieczeństwo użytkowania. Autoryzowane serwisy Kubota dysponują nożami tnącymi do różnych modeli kosiarek Kubota. Dzięki temu można wybrać odpowiedni nóż zgodny z modelem kosiarki.
Istotnymi elementami kosiarek są także filtry powietrza, paliwa i oleju. Filtry te mają kapitalne znaczenie dla utrzymania dobrego stanu technicznego silnika kosiarki. W przypadku tych elementów także ważne jest, aby wybierać oryginalne części Kubota. Tylko wtedy mam pewność, że są one zaprojektowane i wykonane zgodnie z normami i standardami producenta.