Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej. Pierwszy nabór 2023!
Poznaliśmy daty pierwszego naboru wniosków o środki na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej w roku 2023. Zanim jednak rolnicy postarają się o dostępne pieniądze, przypominamy, iż nadal można starać się o pieniądze z puli na roku 2022. Oto szczegóły.
ARiMR przypomina, iż jeszcze do 30 grudnia 2022 r. rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych lub ASF mogą starać się o środki finansowe na odtworzenie potencjału produkcji rolnej. Według danych ARiMR, w tegorocznym naborze wpłynęło jak na razie 67 wniosków o pomoc na kwotę 6,25 mln zł.
Spis treści
Kto może otrzymać pieniądze?
O środki na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej rolnik może się ubiegać, jeśli szkody w gospodarstwie (np. w sprzęcie, uprawach albo zwierzętach gospodarskich) powstały w roku, w którym jest składany wniosek lub w jednym z dwóch poprzednich lat.
Ważne jest, aby straty wynosiły przynajmniej 30 proc. średniorocznej produkcji rolnej z trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła szkoda.
Jak wyjaśnia ARiMR, przy wyliczeniu szkody pod uwagę można wziąć również pięć lat poprzedzających rok wystąpienia szkody. Jednak wtedy pomija się lata o najwyższej i najniższej produkcji.
Jeśli zaś w danym gospodarstwie wystąpi ASF, o pomoc na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej mogą starać się ci rolnicy, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał w drodze decyzji zabicie świń lub zniszczenie ich zwłok. Również i w tym przypadku strata musi wynosić co najmniej 30 proc. trzody chlewnej.
Czytaj również: Wsparcie dla rodzin rolniczych już trafia na konta
Ile pieniędzy można dostać?
Maksymalna pomoc na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej na jednego rolnika i gospodarstwo w całym okresie realizacji PROW 2014-2020 to 300 tys. złotych. Jednak poziom dofinansowania nie może przekroczyć 80 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych
na realizację danej inwestycji.
Otrzymane pieniądze można przeznaczyć na odtworzenie składników gospodarstwa, które uległy zniszczeniu.
Jednak, jak przypomina ARiMR, wartość szkody musi oszacować komisja powołana przez wojewodę. Zaś zakres kosztów, które podlegają refundacji, musi być zgodny z katalogiem kosztów kwalifikowanych.
ARiMR podaje następujący przykład wykorzystanie środków na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej. Jeśli w wyniku klęski żywiołowej zniszczeniu uległa konkretna maszyna rolnicza, można otrzymać dofinansowanie na jej odkupienie. Jednak należy pamiętać, że musi to być nowa maszyna. Zaś jeżeli po przejściu huraganu ucierpiał sad, pomoc finansową trzeba przeznaczyć na odtworzenie uszkodzonych nasadzeń. Gdy zaś przyczyną strat jest ASF, inwestycje realizowane z dofinansowaniem nie mogą być związane z produkcją świń.
Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej 2023
Ponadto Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała o dacie rozpoczęcia kolejnego naboru. Ruszy on 2 stycznia i potrwa do 29 grudnia 2023 roku.
Źródło: ARiMR