Ile zboża mają rolnicy? Dzwonią i pytają o zboże w gospodarstwie
Niektórzy rolnicy odebrali telefony od pracowników ARiMR z pytaniami o ilości zbóż pozostające w gospodarstwie. Dlaczego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wydzwania do gospodarstw? Po co jej informacje ile zboża mają rolnicy? W tle eksport produktów rolnych z Ukrainy. Wyjaśniamy, o co chodzi.
Jak wyjaśnia ARiMR, do niektórych rolników odezwali się pracownicy biur powiatowych ARiMR i pytali o ilości zbóż pozostające w gospodarstwie. Takie działanie Agencja podjęła w związku z nadchodzącym posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa Unii Europejskiej.
„Pozyskane w ten sposób informacje dotyczące zgromadzonego ziarna będą wykorzystane podczas posiedzenia” – wyjaśnia ARiMR. Na posiedzeniu ma odbyć cię dyskusja nad propozycjami dotyczącymi eksportu produktów rolno-
spożywczych z Ukrainy.
Spis treści
Kogo dotyczą telefony z pytaniem, ile zboża mają rolnicy?
Według informacji przekazanych przez ARiMR telefony są wykonywane do tych rolników, którzy we wnioskach o dopłaty bezpośrednie złożyli określone deklaracje dotyczące powierzchni użytków rolnych oraz powierzchni upraw
zbóż.
Warto zaznaczyć, iż w tym przypadku Agencja podzieliła rolników na dwie grupy. Po pierwsze, rolnicy z województw lubelskiego, mazowieckiego i podkarpackiego mogą spodziewać się telefonu z ARiMR, jeśli powierzchnia użytków rolnych należąca do nich wynosi powyżej 20 ha, a uprawa zbóż zajmuje co najmniej 1 ha. Chodzi o takie zboża jak: żyto, pszenica, jęczmień, owies, pszenżyto lub też kukurydza.
Po drugie, rolnicy z pozostałych województw mogą spodziewać się telefonów z pytaniem, ile zboża mają, jeśli powierzchnia użytków rolnych należąca do nich wynosi powyżej 50 ha. Zaś wymienione wyżej uprawy zajmują powierzchnię przynajmniej 1 ha.
Czytaj również: Jaka jest cena zboża w styczniu? Coraz niższa
Zboże z Ukrainy
Obserwatorzy rynku rolnego w Polsce zaczęli się zastanawiać, czy wkrótce Unia Europejska nie nałoży ceł na ukraińską kukurydzę, a być może również na inne zboża?
Na ten temat będą pod koniec stycznia rozmawiać ministrowie rolnictwa z UE. To właśnie na potrzeby tego posiedzenia ARiMR pyta, ile zboża mają rolnicy. Jak zapowiedział wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski, Polska będzie zmierzać do ograniczenia liberalizacji przepisów określających handel z Ukrainą. Liberalizacja może dotyczyć niektórych produktów.
Czytaj więcej: Cło na ukraińską kukurydzę? Będą rozmowy w UE
Źródło: ARiMR