Grunty wyłączone z produkcji. Jaka stawka?
Rolnicy mają czas do 2 września 2024 roku na złożenie wniosków o przyznanie płatności w ramach nowego ekoschematu. Chodzi o „Grunty wyłączone z produkcji”. Jest to wynik wprowadzenia nowych regulacji unijnych i krajowych, które uproszczają zasady Zielonego Ładu.
Zniesiono obowiązek ugorowania 4 proc. gruntów ornych. Zamiast tego wprowadzono nowy ekoschemat, który pozwala rolnikom dobrowolnie wyłączyć część gruntów ornych z produkcji, za co otrzymają dodatkowe płatności.
Spis treści
Grunty wyłączone z produkcji. Jaka stawka?
Stawka za wyłączoną z produkcji powierzchnię, nieprzekraczającą 4 proc. gruntów ornych w gospodarstwie, wynosi około 126,52 EUR/ha, co odpowiada około 563 zł/ha.
Na gruntach objętych ekoschematem obowiązuje zakaz prowadzenia produkcji rolnej, w tym wypasu, koszenia oraz stosowania środków ochrony roślin. Nowe przepisy umożliwiają również rolnikom wybór między dywersyfikacją upraw a zmianowaniem, co daje większą elastyczność w prowadzeniu gospodarstw.
W ramach ekoschematu „Grunty wyłączone z produkcji” wprowadzono także inne uproszczenia. W normach dotyczących utrzymania okrywy glebowej. Gospodarstwa o powierzchni do 10 ha UR są zwolnione z sankcji związanych z realizacją norm środowiskowych.
Czytaj także: Układ chłodzenia w ciągniku podczas lata. Jak o niego dbać?
Czytaj także: Klimatyzacja w ciągniku rolniczym. Jak dbać o nią podczas żniw?
Szczegóły zmian w ekoschemacie
Jak informuje ministerstwo rolnictwa, od 2024 r. rolnicy mają wybór między stosowaniem dywersyfikacji upraw a zmianowaniem.
W przypadku wyboru dywersyfikacji upraw, w danym roku w gospodarstwie o powierzchni od 10 do 30 ha gruntów ornych wystarczy posiadać dwie uprawy. Jednak należy pamiętać, że największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75 proc.
Zaś w gospodarstwie o powierzchni powyżej 30 ha gruntów ornych wystarczy posiadać trzy uprawy. Tutaj zaś największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75 proc.. Natomiast dwie uprawy główne nie więcej niż 95 proc.
W przypadku wyboru zmianowania w gospodarstwach o powierzchni powyżej 10 ha gruntów ornych, na powierzchni co najmniej 40 proc. gruntów ornych, należy prowadzić inną uprawę w plonie głównym niż uprawa prowadzona w roku poprzednim.
Grunty wyłączone z produkcji. Co jeszcze warto wiedzieć?
Ponadto, wprowadzono nowy termin utrzymania okrywy glebowej. „Od dnia zbioru uprawy w plonie głównym do 15 października danego roku, z możliwą przerwą na wykonanie zabiegów agrotechnicznych z uwagi na wysiew roślin ozimych lub międzyplonów, trwającą nie dłużej niż 4 tygodnie” – jak czytamy na stronie resortu rolnictwa gov.pl/web/rolnictwo/.
Warto także pamiętać, że gospodarstwa do 10 ha UR nie będą podlegały sankcjom związanym z realizacją norm środowiskowych (tzw. warunkowości).
Źródło: MRiRW, gov.pl/web/rolnictwo/