Gdzie w lutym można zacząć nawożenie azotem?
Zgodnie z nowymi przepisami możliwe jest stosowanie nawozów już od 1 lutego. Warunek jest jeden. Temperatura powietrza w ciągu doby musi przejść przez wyznaczone w przepisach progi. Ile wynoszą progi? Gdzie w lutym można zacząć nawożenie azotem? Odpowiedź poniżej.
Przypomnijmy, iż możliwość stosowania nawozów w lutym ustalił tzw.„Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”. W związku z tym możliwe jest stosowanie nawozów już w lutym.
Spis treści
Na jakich zasadach można nawozić w lutym?
Oznacza to, iż można nawozić w lutym, jeśli temperatura powietrza osiągnie określony poziom. O jaką temperaturę chodzi? Po pierwsze, w przypadku roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych, jeśli średnia dobowa temperatura powietrza przejdzie przez próg 3°C. Po drugie, jeśli dla pozostałych upraw średnia dobowa temperatura powietrza przejdzie przez próg 5°C.
Czym jest przejście przez próg danej temperatury? Jak definiuje to IMiGW, jest to termin, w którym każdego dnia, przez 5 następujących po sobie dni, średnia dobowa temperatura przekroczyła odpowiednio 3°C lub 5°C na powierzchni 95% danego powiatu.
Czytaj więcej: Program azotanowy 2023. Można nawozić już w lutym
Gdzie w lutym można zacząć nawożenie azotem?
Rolnicy mogą sprawdzić, gdzie w lutym można zacząć nawożenie azotem, na mapach przygotowanych przez IMiGW. Mapy wraz z wykazami powiatów są publikowane codziennie od 1 do ostatniego dnia lutego 2023 roku. Według informacji IMiGW mapy są przechowywane przez okres kolejnych 4 lat.
Mapy wraz z wykazem powiatów, gdzie w lutym można zacząć nawożenie azotem, można znaleźć tutaj.
Ważne jedna, aby pamiętać, iż IMiGW informuje jedynie o osiągnięciu wskazanych wyżej progów średniej dobowej temperatury. Instytut nie decyduje o możliwości wcześniejszego stosowania nawozów.
Jak czytamy na stronach instytutu, nie jest on także odpowiedzialny za skutki wykorzystania wyżej wymienionych informacji.
Przypominamy również, iż przekroczenie średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C lub 5°C nie jest jedynym warunkiem wcześniejszego zastosowania nawozów. Warunki rolniczego wykorzystania nawozów określają przepisy powszechnie obowiązującego prawa.
Czytaj więcej: Dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników 2023. Kończy się czas!
Źródło: IMiGW