Dotacje do lasu. Kończy się czas na składanie wniosków
Czas składania wniosków na inwestycje leśne i zadrzewienia dobiega końca. Dotacje do lasu można uzyskać, składając dokumenty do 31 lipca 2023 roku. Trzeba się więc spieszyć.
ARiMR informuje, iż program dotacji do lasu spotkał się z dużym zainteresowaniem. Za jego pomocą można było wesprzeć inwestycje w zakresie zalesiania gruntów rolnych, tworzenia zadrzewień śródpolnych, zwiększania bioróżnorodności lasów prywatnych. A także inwestycje związane z zakładaniem systemów rolno-leśnych.
Dotychczas ARiMR otrzymała najwięcej wniosków na inwestycje związane ze zwiększaniem bioróżnorodności. Wpłynęło aż 319 wniosków na ten cel. Na zalesianie wpłynęło zaś 84 wnioski. Natomiast na tworzenie zadrzewień śródpolnych 33 wnioski. Na zakładanie systemów rolno-leśnych 24.
Spis treści
Dotacje do lasu
Dofinansowanie zalesiania gruntów rolnych umożliwia jednorazowe wsparcie na założenie i ochronę uprawy leśnej. Pomoc przewidziano dla osób fizycznych, a także osób prawnych. Ponadto dla jednostek samorządu terytorialnego oraz jednostek organizacyjnych gmin, powiatów czy województw.
Właściciele gruntów zobowiązani są do przestrzegania szeregu wymogów dotyczących zarówno samych terenów przeznaczonych do zalesienia, jak i liczby sadzonek użytych do zalesienia.
Podobne zasady obowiązują przy tworzeniu zadrzewień śródpolnych. W takim wypadku dotacje do lasu przewidziano dla gruntów o szerokości od 4 do 20 metrów. Wnioskujący muszą wykonać zadrzewienia z co najmniej trzema różnymi gatunkami lub rodzajami drzew lub krzewów. A ponadto muszą utrzymać wykonane zadrzewienia przez 3 do 5 lat od wypłaty wsparcia.
Interwencje na rzecz zwiększania bioróżnorodności lasów prywatnych obejmują szereg inwestycji. Są to po pierwsze, przebudowy składu gatunkowego drzewostanu. Po drugie, zróżnicowanie struktury drzewostanu czy wykonanie cięć pielęgnacyjnych. Dotacje do lasów mogą być przyznane osobie fizycznej, osobie prawnej, stowarzyszeniu lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej.
Czytaj także: Dopłaty do materiału siewnego 2023. Ile dopłaty? Do kiedy wnioski?
Czytaj także: Dopłaty do zboża. Rolnicy dostali już niemal 575 mln zł
Dopłaty do lasów dla rolników
Z kolei dla rolników zainteresowanych zakładaniem systemów rolno-leśnych, wsparcie dostępne jest na założenie tzw. systemów agroleśnych, które integrują produkcję rolną i leśną na jednym obszarze.
Wszystkie wnioski na dotacje do lasu należy składać za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus, a jeden formularz uwzględnia wszystkie cztery interwencje.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przypomina, że dokumenty można składać tylko drogą elektroniczną i tylko do końca lipca. Można to robić tylko do końca lipca.
Źródło: ARiMR