Dotacje dla małych gospodarstw. Dodatkowy nabór
Pojawiła się dodatkowa szansa na dotacje dla małych gospodarstw oraz rolnictwa ekologicznego. Ile pieniędzy dotacji można dostać na jeden hektar? Wyjaśniamy poniżej.
W dniach od 1 do 31 sierpnia 2023 roku prowadzony jest nabór, w ramach którego można otrzymać pieniądze do hektara upraw rolnych. Dokumenty przyjmuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wnioski składać należy za pośrednictwem systemu teleinformatycznego agencji i dotyczy przyznania płatności dla małych gospodarstw realizowanej w ramach płatności bezpośrednich.
Spis treści
Dotacje dla małych gospodarstw i ekologicznego rolnictwa
Kto może otrzymać dotacje? Te dodatkowe środki są dostępne dla rolników posiadających gospodarstwa o powierzchni do 5 ha UR. Pieniądze mogą otrzymać ci, którzy złożyli już wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich na 2023 r. Ponadto dodatkowym wymogiem jest fakt uzyskania płatności w poprzednim roku. O pieniądze mogą ubiegać się także ci, którzy są następcami prawnymi takich rolników.
Ile dodatkowych środków dotacji dla małych gospodarstw można dostać? Kwota wsparcia wyniesie równowartość 225 EUR/ha.
Jednak zgodnie z przepisami unijnymi, płatność dla małych gospodarstw zastępuje inne rodzaje płatności bezpośrednich. Oznacza to, iż rolnicy, którzy ubiegają się o płatność, nie będą mogli otrzymać wsparcia z tytułu innych rodzajów płatności bezpośrednich. Między innymi takich jak ekoschematy czy płatności związane z produkcją.
Czytaj także: Co to są ekoschematy? ARiMR za darmo szkoli, jak je wybierać
Pieniądze dla rolnictwa ekologicznego
Dodatkowe dotacje dla małych gospodarstw w kontekście rolnictwa ekologicznego przepisy krajowe wprowadzają zmiany w zakresie Pakietu 7. Uprawy paszowe na gruntach ornych, Pakietu 8. Trwałe użytki zielone, a także Pakietu 9. Małe gospodarstwa z uprawami ekologicznymi w odniesieniu do upraw paszowych na gruntach ornych i TUZ.
Dotychczas, płatność przysługiwała do powierzchni gruntów, dla której zachowana była obsada zwierząt wynosząca co najmniej 0,5 DJP/ha, jednak teraz zostanie to obniżone do 0,3 DJP/ha. Rolnicy, którzy wnioskowali o te pakiety, otrzymają płatność na podstawie obniżonego poziomu 0,3 DJP.
Dodatkowo, w terminie od 1 do 31 sierpnia 2023, o te pakiety mogą zawnioskować również rolnicy, którzy dotychczas nie ubiegali się o te formy wsparcia. To istotne poszerzenie dostępu do funduszy, które mogą pomóc małym gospodarstwom w zmaksymalizowaniu ich produkcji, a także ochronie środowiska.
Czytaj także: Dopłaty do materiału siewnego 2023. Ile dopłaty? Do kiedy wnioski?
Co jeszcze warto wiedzieć?
Rolnicy ubiegający się o dotacje dla małych gospodarstw nadal będą uprawnieni do uzyskania Uzupełniającej Płatności Podstawowej – dodatkowej płatności finansowanej z budżetu krajowego, jak również wsparcia w ramach II filaru WPR. Czyli np. płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych, płatności ONW, płatności ekologicznych.
Warto także wspomnieć o wzroście środków przeznaczonych na realizację Uzupełniającej Płatności Podstawowej (UPP). Od 2023 r., środki te zwiększą się o ok. 70 mln EUR, co w latach 2023-2027 przekłada się na wzrost o ok. 190,4 mln EUR.
Źródło: MRiRW