Dopłaty rolnicze 2024. Popełniłeś błąd? Masz czas na zmianę!
Jeśli rolnik starał się o dopłaty rolnicze 2024 i złożył wnioski w terminie, ale popełnił w dokumentach błąd, może go jeszcze poprawić. Do połowy lipca można poprawiać błędy bez konsekewncji finansowych.
Rolnicy mieli czas na składanie dokumentów do 1 lipca. Jednak jak zawsze istnieje możliwość wprowadzania zmian w deklaracjach bez konsekwencji finansowych. Ten termin upływa 16 lipca.
Ponadto wnioski o dopłaty rolnicze 2024 można składać jeszcze do 26 lipca. Jednak wtedy za każdy dzień roboczy opóźnienia kwota płatności pomniejszy się o 1%.
Spis treści
Nie wszystkich dotyczą powyższe terminy
Jak informuje Ministerstwo Rolnictw i Rozwoju Wsi, powyższe terminy te nie dotyczą wniosków o przyznanie nowych form płatności bezpośrednich. Chodzi więc o Płatności dla małych gospodarstw oraz Płatności w ramach ekoschematu „Grunty wyłączone z produkcji”.
W tym zakresie działają inne przepisy. Zgodnie z nimi do 31 sierpnia 2024 r. możliwe będzie wnioskowanie o Płatność dla małych gospodarstw. A także zmiana wniosku, która będzie polegała na zawnioskowaniu o płatność w ramach nowego ekoschematu.
Jednak jak przypomina resort rolnictwa, rolnicy, którzy będą chcieli otrzymać Płatność dla małych gospodarstw oraz płatność w ramach nowego ekoschematu, musieli najpierw złożyć standardowy wniosek w podstawowym terminie, który obowiązywał wnioskujących o dopłaty rolnicze 2024.
Czytaj także: Maszyny Kubota udowodniły swoją niezawodność na Kubota Demo Tour 2024
Czytaj także: Kubota Demo Tour 2024 zakończony z rozmachem w Szczyrku
Dopłaty rolnicze 2024. Warunki przyznania dopłat
Po pierwsze, dopłaty rolnicze 2024 przysługują rolnikom aktywnym zawodowo. Muszą oni prowadzić działalność rolniczą na gruntach o powierzchni co najmniej 1 ha.
Po drugie, ziemia, do której chcą otrzymać dofinansowanie, musi być w ich posiadaniu na dzień 31 maja 2024 roku. Rolnicy posiadający mniej niż 1 ha gruntów mogą ubiegać się o płatności związane ze zwierzętami. Jednak pod warunkiem, że łączna kwota płatności bezpośrednich wynosi co najmniej 200 euro.
Dopłaty 2024. Zmiany w przepisach
W tegorocznej kampanii wprowadzone zostały zmiany dotyczące warunkowości, które obejmują m.in.:
- Zwolnienie gospodarstw do 10 ha z kontroli i sankcji za niespełnianie warunkowości.
- Większa swoboda w stosowaniu wymogu WPR (GAEC 1).
- Minimalna okrywa glebowa w najwrażliwszych okresach (GAEC 6).
- Zmianowania i dywersyfikacji upraw na gruntach ornych (GAEC 7).
- Minimalny udział powierzchni gruntów ornych przeznaczonych na obszary lub obiekty nieprodukcyjne (GAEC 8).
Nowe ekoschematy i płatności
Nowością jest ekoschemat „Grunty wyłączone z produkcji”, który umożliwia rolnikom dobrowolne wyłączenie z produkcji części gruntów ornych, za co będą otrzymywali płatności w wysokości około 126,52 EUR/ha (około 563 zł/ha).
Na tych obszarach obowiązywał będzie zakaz prowadzenia produkcji rolnej oraz stosowania środków ochrony roślin.
Wnioski o przyznanie dopłaty 2024 w ramach nowego ekoschematu można składać lub wprowadzać zmiany we wcześniej złożonych wnioskach do 31 sierpnia br.
Wsparcie dla małych gospodarstw
MRiRW zapowiedziało również nową płatność dla małych gospodarstw, która podobnie jak w roku ubiegłym, ma być przeznaczona dla rolników posiadających do 5 ha użytków rolnych. Ta propozycja wymaga jeszcze akceptacji Komisji Europejskiej.
Źródło: MRiRW