Dopłaty do zboża. Rolnicy dostali już niemal 575 mln zł
Dopłaty do zboża płyną do rolników już od miesiąca. W zakończonym naborze dla producentów pszenicy, kukurydzy oraz gryki, którzy ucierpieli na skutek konfliktu na Ukrainie, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) otrzymała ponad 69 tysięcy wniosków o pomoc.
Przypomnijmy, iż nabór, który zakończył się 30 czerwca 2023 r. Dotyczył zaś dotyczył producentów, którzy sprzedali swoje zboża w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 14 kwietnia 2023 r.
Dopiero co zakończony nabór to rezultat majowej nowelizacji przepisów, która rozszerzyła grono uprawnionych do ubiegania się o pomoc. Teraz oprócz producentów pszenicy i kukurydzy, dopłaty do zboża mogli otrzymać także producenci gryki. Nowelizacja przewiduje większą powierzchnię upraw objętą wsparciem, wynoszącą do 300 ha, a także podwyższone stawki pomocy. Rolnicy, którzy złożyli swoje wnioski przed wejściem w życie nowych przepisów, mieli możliwość wprowadzenia korekt w dokumentacji.
Bez zmian pozostał okres, w którym zboże musiało zostać sprzedane – od 1 grudnia 2022 r. do 14 kwietnia 2023 r. Odbiorca musiał być uprawniony do prowadzenia działalności w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż. Lub także zakupu ziarna w związku z prowadzoną produkcją zwierzęcą. Sprzedaż musiała być udokumentowana fakturami VAT lub ich duplikatami.
Spis treści
Dopłaty u ponad 55 tysięcy rolników
Maksymalną wysokość dopłaty do zboża zdefiniowano jako iloczyn stawki pomocy i powierzchni upraw, do której producent rolny otrzymał dopłaty bezpośrednie za 2022 r. Jednak nie mogło to być więcej niż 300 ha. Drugim składnikiem był iloczyn stawki pomocy oraz powierzchni upraw, którą oblicza się jako iloraz liczby ton ziarna wynikającej z faktur i współczynnika dla danej rośliny (5,5 dla pszenicy, 7 dla kukurydzy, 1,6 dla gryki).
Stawki pomocy wzrosły w porównaniu do poprzednich lat, z różnymi stawkami dla różnych województw.
Natomiast w przypadku rolnych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni rolników, limit dofinansowania jest obliczany jako iloczyn 300 ha oraz liczby rolników należących do spółdzielni. Aby skorzystać z tej formy obliczania pomocy, spółdzielnie musiały poddać się specjalnemu badaniu w ciągu trzech lat poprzedzających złożenie wniosku o wsparcie, zgodnie z Prawem spółdzielczym.
Począwszy od 21 czerwca 2023 r., ARiMR rozpoczęła wypłatę środków na konta rolników. Do tej pory, niemal 575 milionów złotych trafiło do ponad 55 tysięcy rolników, a proces wypłat pomocy wciąż trwa. Wsparcie to ma na celu złagodzenie skutków konfliktu na Ukrainie, który wpłynął na sytuację rolników uprawiających pszenicę, kukurydzę i grykę.
Czytaj także: Wsparcie dla producentów pszenicy, kukurydzy lub gryki
Dopłaty do zboża – stawki
Wsparcie dla producentów pszenicy, kukurydzy lub gryki jest teraz większe. W niektórych przypadkach niemal dwukrotnie, w porównaniu ze stawkami przed zmianami.
Według danych przedstawionych przez ARiMR obecnie rolnik może otrzymać 1375 zł/ha upraw pszenicy położonych w województwach lubelskim i podkarpackim. Zaś w województwach małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podlaskim 1265 zł/ha. Natomiast w innych województwach stawka wynosi 1100 zł/ha za uprawę pszenicy.
Jeśli chodzi o kukurydzę, to 1750 zł/ha dostać mogą rolnicy w województwach lubelskim i podkarpackim. Natomiast w województwach małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podlaskim stawka wynosi 1610 zł/ha. W pozostałych województwach jest to 1400 zł/ha.
Jak natomiast wygląda ją stawki dopłaty do zboża za grykę. W województwach lubelskim i podkarpackim jest 875 zł/ha, zaś w małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podlaskim 805 zł/ha. Rolnicy z pozostałych województw mogą dostać 700 zł/ha upraw.
Źródło: ARiMR