Dopłaty do lasu prywatnego. Ile można otrzymać w 2023 roku?
Dopłaty do lasu prywatnego będą w 2023 roku wyższe niż wcześniej. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało w lutym nowe stawki obowiązujące w tym roku. Ponadto rolnicy będą mogli starać się także o premię pielęgnacyjną i zalesieniową. Szczegóły poniżej.
Na początek wyjaśnijmy, iż od 2023 roku dofinansowanie do lasów wchodzi w skład Interwencji leśnych i zadrzewieniowych. Wiąże się to również ze zmianami w porównaniu z dotacjami realizowanymi w ramach PROW 2014-2020.
Również od 2023 r. rolnicy będą mogli skorzystać z kilku form pomocy związanej z lasami. Po pierwsze, ci, którzy realizują Interwencje leśne i zadrzewieniowe będą mogli ubiegać się o wsparcie na zalesienie. Po drugiem możliwe będzie uzyskanie premii pielęgnacyjnej i zalesieniowej. A ponadto właściciele lasów będą mogli otrzymać dopłaty do lasu prywatnego 2023.
Spis treści
Zalesianie na gruntach rolnych
Ministerstwo rolnictwa planuje kontynuowanie działań, które mają prowadzić do zalesiania gruntów rolnych, na których występuje niska klasa bonitacji. Zaś w związku z niską klasą prowadzenie działalności rolniczej jest nieopłacalne.
W związku z powyższymi czynnikami rolnicy mogą zdecydować się na realizację Interwencji leśnych i zadrzewieniowych. Można na ten cel otrzymać dopłaty do lasu prywatnego. W tym roku mają one być wyższe niż w trakcie realizowania PROW 2014-2020.
Czytaj również: Pomoc suszowa 2023. Jakie opcje mają w tym roku rolnicy?
Dopłaty do lasu prywatnego – stawki
Jak poinformował resort rolnictwa, w 2023 roku stawki dopłat do lasów zwiększono średnio o 75%. Natomiast samą stawkę na inwestycje w lasach prywatnych obejmującą wykonanie cięć pielęgnacyjnych zwiększono o około 125%.
Jak więc wyglądają aktualne stawki dopłat do lasów prywatnych? Po pierwsze, od około 8000 zł do 22000 zł/ha można otrzymać na zwiększenie różnorodności biologicznej istniejących lasów. Wysokość dopłaty zależy od rodzaju inwestycji, a ponadto od ukształtowania terenu oraz rodzaju materiału użytego do zabezpieczenia drzewek przed zniszczeniami,.
Od około 1500 zł do 2300 zł/ha można otrzymać na inwestycje polegające na wykonaniu cięcia pielęgnacyjnego zwiększającego odporność i zdrowotność drzewostanów. W tym przypadku wysokość stawek zależy od nachylenia terenu.
Inne zmiany w dopłatach do lasu
Jakie inne zmiany zostały wprowadzone w dopłatach do lasu prywatnego w 2023 roku? Po pierwsze, wydłużono wiek drzewostanu, który kwalifikuje się do cięć pielęgnacyjnych. Wcześniejszy wiek 11-20 lat zmianiono na 11-30 lat. Po drugie, zwiększono maksymalną powierzchnię, do której można ubiegać się o dopłaty. Wcześniej było to 40 ha w całym okresie programowania. Obecnie 40 ha na rok, a więc maksymalnie 200 ha w ciągu całego okresu 2023-2027.
Źródło: MRiRW, AgroFakt.pl